Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какви културни събития искат в Кюстендил?

Снимка: Петра Талева

Това е един от основните въпроси на анкетно проучване, организирано от община Кюстендил и Сдружение АСОРИ за нагласите на кюстендилци и интересът им към културните събития в града. „Проучването продължава“ – разказва  в ефира на предаването „Днес“ Калина Ганева, социолог и анализатор в сдружението. Попълват се две анкети. Едната е адресирана към творците и предизвикателствата, които срещат те. Другата анкета цели да идентифицира нуждите на публиката. Напр. какви културни събития биха искали  да посещават повече, които липсват в града; какво биха искали да има като организирани събития; мотивацията им за посещение на различни мероприятия. „Иска ни се малко повече хора да попълнят анкетите. Затова ще проведем и на място анкети, ще съберем отговори на жители в Кюстендил, за да имаме една по-дълбока и пълна картина“ – сподели за Радио Благоевград Калина Ганева. „Включили сме много институции като театъра, галерията. Към момента респондентите казват, че най-често посещават театър и кино. Искат театър, развлекателни концерти и музикални фестивали. Това са основните предпочитания“ – допълни още Калина Ганева.

На 13-ти и 14-ти май в Кюстендил ще се проведе фестивал, разположен в рамките на двата дни. През първия ден ще се проведе т.н. професионална част с програма, която е насочена към творците. За тях ще има организирани дискусии, обучения с партньори от Норвегия и Музея на народните художествени занаяти и приложни изкуства в Троян. Форумът ще бъде напълно отворен за всички желаещи творци, които искат да го посетят и проявяват интерес към тази форма.  На следващият ден е предвидена културна програма, в която участие ще вземат местни и национални творци, ще има беседи, а форумът ще завърши с музикална програма. 

Всички дейности са по проект, финансиран с подкрепата на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Името на проекта е „Традиционни ритуали, интерактивно съвременно изкуство. Механизми за изграждане на общности и постигане на устойчиви културни системи“. Основната идея и цел е създаването на малки културни екосистеми чрез събития и активности, насочени към ключовите участници в три общини – Кюстендил, Троян и Шумен. Друга задача е да бъде повишена ролята на гражданите във взимането на решение в реализирането на местни политики.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42