Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Честни дигитални финанси“ в помощ на потребителите

„Честни дигитални финанси“ е темата на тазгодишния Световен ден на потребителите, който отбелязваме днес. Всяка година на този ден, потребителските организации обръщат внимание върху актуален проблем, пред който са изправени потребителите в световен мащаб. Дигиталните технологии променят плащанията, кредитирането, застраховката и управлението на богатството навсякъде, превръщайки се в ключов фактор за потребителите на финансови услуги. Например, до 2024 г. се очаква потребителите на цифрово банкиране да надхвърлят 3,6 милиарда. Този факт поставя на дневен ред въпроса със защитата на потребителите при ползването на този вид услуги.

„През последните години законодателството претърпя редица промени, свързани с оптимизирането на тази защита. Има ясно изградени механизми за защита и контрол, има все по-надеждни технически средства, с които се създават пречки пред недобросъвестните търговци и нарушителите на Закона. Така че, тази поредица от мерки трябва да продължи във времето и хората трябва да бъдат сигурни, че са защитени“ – коментира за Радио Благоевград Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП).

По думите му, един от рисковете за потребителите е да бъде злоупотребено с личните им данни. 

„В днешно време е по-вероятно да Ви откраднат портфейла в един физически магазин, отколкото да откраднат данните от банковата Ви карта по време на онлайн пазаруване. Основните принципи, които са заложени в начина на действие на тези икономически оператори, са доста ниски“ – допълни още председателят на КЗП.

Той уточни, че при случаи на злоупотреби има много сериозни разследвания, като потребителите винаги получават компенсации, равностойни на загубите им. 

„Една от най-добре работещите помирителни комисии към нашите институции е Помирителната комисия за платежни спорове, която през миналата година отбелязва много сериозен интерес от страна на потребителите с няколкостотин заявления за помирителни производства и с една чудесна успеваемост при около 60% от случаите, които приключват с изработването на помирително споразумение между страните. Това наистина означава, че има работещи механизми, с които хората да се чувстват защитени, въпреки рисковете, които съпътстват дигиталните финанси“ – обясни още Димитър Маргаритов.

Председателят на КЗП коментира и хаоса на пазара с горива и стоки от първа необходимост, през последните дни. Цялото интервю с него ще можете да чуете в рубриката „Потребителска кошница“ на 16 март, след 13 ч. по Радио Благоевград. 

А, още по темата за дигиталното банкиране, чуйте в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Маргаритов тук:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28