Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Честни дигитални финанси“ в помощ на потребителите

„Честни дигитални финанси“ е темата на тазгодишния Световен ден на потребителите, който отбелязваме днес. Всяка година на този ден, потребителските организации обръщат внимание върху актуален проблем, пред който са изправени потребителите в световен мащаб. Дигиталните технологии променят плащанията, кредитирането, застраховката и управлението на богатството навсякъде, превръщайки се в ключов фактор за потребителите на финансови услуги. Например, до 2024 г. се очаква потребителите на цифрово банкиране да надхвърлят 3,6 милиарда. Този факт поставя на дневен ред въпроса със защитата на потребителите при ползването на този вид услуги.

„През последните години законодателството претърпя редица промени, свързани с оптимизирането на тази защита. Има ясно изградени механизми за защита и контрол, има все по-надеждни технически средства, с които се създават пречки пред недобросъвестните търговци и нарушителите на Закона. Така че, тази поредица от мерки трябва да продължи във времето и хората трябва да бъдат сигурни, че са защитени“ – коментира за Радио Благоевград Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите (КЗП).

По думите му, един от рисковете за потребителите е да бъде злоупотребено с личните им данни. 

„В днешно време е по-вероятно да Ви откраднат портфейла в един физически магазин, отколкото да откраднат данните от банковата Ви карта по време на онлайн пазаруване. Основните принципи, които са заложени в начина на действие на тези икономически оператори, са доста ниски“ – допълни още председателят на КЗП.

Той уточни, че при случаи на злоупотреби има много сериозни разследвания, като потребителите винаги получават компенсации, равностойни на загубите им. 

„Една от най-добре работещите помирителни комисии към нашите институции е Помирителната комисия за платежни спорове, която през миналата година отбелязва много сериозен интерес от страна на потребителите с няколкостотин заявления за помирителни производства и с една чудесна успеваемост при около 60% от случаите, които приключват с изработването на помирително споразумение между страните. Това наистина означава, че има работещи механизми, с които хората да се чувстват защитени, въпреки рисковете, които съпътстват дигиталните финанси“ – обясни още Димитър Маргаритов.

Председателят на КЗП коментира и хаоса на пазара с горива и стоки от първа необходимост, през последните дни. Цялото интервю с него ще можете да чуете в рубриката „Потребителска кошница“ на 16 март, след 13 ч. по Радио Благоевград. 

А, още по темата за дигиталното банкиране, чуйте в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Маргаритов тук:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38