„Тази война трябва да спре и нещата трябва да се разрешат по дипломатически начин, за да не страдат народите, обикновените граждани“, заяви в ефира на Радио Благоевград ген. Атанас Самандов, като подчерта, че „на война, млади мъже, които не се познават един друг, се бият за интересите на мъже, които се познават много добре и се стремят към постигане на дадени цели“. Според ген. Самандов, Русия не се е провалила във военно отношение в Украйна. Той посочи, че „Русия има декларирани около един милион въоръжени сили личен състав. Отделно има четири вида военни сили: военно космически сили, сухопътни войски, военноморски сили, сили за специални операции. По информация на противостоящата страна - Украйна, ЕС, НАТО, участват около 100 - 120 формирования или групи, които са около 100- 120 хил. човека. Така, че Русия участва с една десета от това, с което разполага. За мене тя не се е провалила, а просто е заделила необходимите сили и средства, с които се стреми да постигне целите, които си е поставила.“ Прогнозата му е, че „до края на месец март тези цели да бъдат постигнати“. Според него в нашата страна, нашите политици разглеждат само едната страна на проблема и припомни възможността по мирен път да бъде разрешен още от 2014 година въпроса за Донецк и Луганск от т. н. Нормандски формат: Германия, Франция и Украйна. „След като политиците не си свършат работата и по дипломатически начин не могат да решат проблемите, след като започна икономическата война - поставянето на санкциите, тогава вече се достига до третия лост, познат досега на човечеството, а именно провеждане на военни операции или война, което е най-лошото и не го препоръчвам на никого“, коментира роденият в град Гоце Делчев ген. Атанас Самандов. Биографията му на кадрови офицер от българската армия е свързана с Благоевградска област, с 61-ва Стрямска механизирана бригада, бил е началник и заместник-командващ на Сухопътните войски, командващ на Съвместното командване на силите, секретар по отбраната на президента Росен Плевнелиев, лично е преживял войната на мисии в Ирак и в Афганистан.
Интервюто с ген. Атанас Самандов можете да чуете в звуковия файл.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..