Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Магдалена Баймакова: Скарлатината разболява малките деца, липсва хрема и кашлица

2
Д-р Баймакова

Скарлатината е остро инфекциозно заболяване, една от формите на стрептококовата инфекция. Причинителят е бактерии – бета-хемолитичния  стрептокок от група А. Децата между 5 и 15-годишна възраст, които все още не са се срещали с вируса, нямат добри хигиенни навици и посещават затворени детски колективи, са най-уязвими. Заразният индекс не е толкова висок. Заболяването е характерно за прехода между зимата и пролетта.

Заразяване със скарлатина

„Заразяването със скарлатина  става чрез въздушно-капков механизъм – при кихане и кашляне се отделят аерозолни капчици, както и  директно при инхалиране.  Човекът отсреща вдишва патогена и в него  се развива клиничната  картина. Също така тези капчици попадайки върху повърхности, при допир до носа или устата стават  причина отново да се инфектираме. Употребата на общи прибори за хранене, чаши, чинии, особено при малките деца, които не са изградили навици да се грижат сами за себе си, затова са и най-уязвими. Лош навик е и когато човек има обрив да го пипа с гола ръка.“ – каза гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Първа клиника по инфекциозни болести във Военномедицинска академия – София в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“.

Симптоми, развитие на болестта

Скарлатината се развива в кратък период. Симптомите се развиват бързо – висока температура, много силни болки в гърлото, възможно е да се появи и повръщане. При преглед се установява силно зачервено гърло. В следващите 1-2 дни се развиват и останалите симптоми на болестта. Има силно увеличени лимфни възли в областта на шията. „Много важно е, че липсва хрема и кашлица, което е характерно за другите актуални за сезона респираторни инфекции. Езикът е покрит с плътен налеп, който в следващите дни се променя и придобива вид на малинов език. Това, което майката ще забележи е и появата на обрив – общо зачервяване на кожата, най-често по сгъвките. Те са с големина на карфица и при  допир кожата на детето е грапава. Възможно е и появата на токсични кръвоизливи, които са много малки и дискретни. Характерни са и силно зачервените бузки на детето, а зоната около устата и носа е бледа. След 4 дни започва обратното развитие на скарлатината – температурата спада, а около десетия ден се наблюдава лющене, най-честото около пръстите и стъпалата.“


Поставяне на диагнозата

„Диагнозата се поставя след като се вземе класическа микробиология, посявка от гърлен секрет, но това отнема време. Много важна е бързата реакция – налични са експресни тестове, които дават ориентация и помагат за по-нататъшното поведение“.

Лечение на скарлатина

„Лечението се извършва с антибиотик. Затова апелираме да не се дава антибиотик при вирусни инфекции и хората да се самолекуват с антибиотици, то тук при това заболяване е изключително важно да се приложи антибиотик, за да се профилактира развитието на усложнения“.

Профилактика

„Няма ваксина за скарлатина, за да се чувстваме защитени. Най-важно е  навреме да се ориентираме, да посетим лекар и да започне антибиотичното лечение. Проблемът е в късните усложнения като ревматизъм, миокардит, артрит. За тях трябва превенция чрез навременна диагностика и антибиотично лечение. Много важно е децата да бъдат научени още от малки за важността на добрата лична хигиена. При кихане и кашляне какво да бъде поведението им, да си мият ръцете, да не докосват носа и устата постоянно, да не ползват приборите и чашите да други деца, да пазят сами себе си“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16