Черквата „Успение Богородично“ в с. Чуричени, Петричка духовна околия, се нуждае от средства за довършване на ремонта в нея и изграждане на нова камбанария. Храмът е над 100 години, за поддържането му са необходими средства.
„Това е паметник, който трябва да се уважава и цени, защото храмовете обединяват хората и са запазили българщината“, каза за Радио Благоевград отец Павел и разказа за окаяния вид на храма.
„Предприехме крупен ремонт. Покривът беше почти разрушен. Преди 1 г. взехме решение в епархийския съвет. С благословението на дядо владика отпуснаха средства и направихме покрива. Решихме да обновим храма външно и вътрешно. Свалихме изцяло мазилката, дървената конструкция и сега правим едно цялостно обновление. Проблем се оказа и камбанарията, имаше опасност да се срути. Демонтирахме камбанарията и ще изградим нова. Проектът е готов. Имаме обещание на една фирма, която ще започне да я изгражда. Вътре в храма половината мазилка е направена. В момента майсторът работи и сме почти на финала. След това започваме камбанарията“, допълни още отец Павел.
„Преди да направим покрива, вътре течеше изцяло и всичко се разрушаваше. Сега вече не тече. Някои местни хора помагат с труд, но нямам финансова помощ от хората от селото. С труд помагат, за което съм много благодарен“, споделя отец Павел.
От митрополията са помогнали финансово за ремонта на покрива. В момента с благоволението на дядо Серафим материалите за ремонта се плащат със средства от храмовете в Петрич.
Храмът в Чуричени няма възможност да събере необходимата сума, тя е непосилна за жителите на селото. Но хората от Чуричени са разпръснати по цяла България. Особено в Петрич има много.
„Помагаме на всички църкви по селата, не само на тази в Чуричени“, каза още отец Павел и уточни, че от 15 години всяка църква във всяко едно населено място има открита банкова сметка.
Всеки, който желае, може да дари.
Деветте общини от Кюстендилска област подготвят декларация по инициатива на Общинските съвети, с която настояват за по-бързото изграждане на траневропейския коридор №8. Той трябва да започне от граничния пункт Гюешево към Северна Македония, който е близо до Кюстендил. Целта на първия етап е да се направи връзка с автомагистрала „Струма“ до..
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..