Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Баймакова: Заразени кърлежи предизвикват Лаймска болест

Проверявайте тялото си за кърлежи след разходка сред природата!

2
Д-р Баймакова

„Лаймска борелиоза е най-често срещаното заболяване след ухапване от кърлеж и затова е добре да имаме познания и навреме да потърсим медицинска помощ. Кърлежите са членестоноги, които преминават през три фази на своето развитие. През пролетта и началото на лятото е най-опасния период -  това е времето, когато малките членестоноги са незабележими и много често е възможно да останат незабелязани. Трябва да бъдем внимателни в тази насока. Не всички кърлежи са инфектирани с този микроорганизъм-спирохета борелия и затова не всеки контакт с кърлеж означава, че човек е заразен и трябва да изпада в паника. Това ,което задължително трябва да се направи: кърлежът да се извади  възможно най-рано  и да се наблюдава тялото за развитие на симптомите.“ – посочи гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника във Военномедицинска академия-София в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“.

Клинични симптоми на Лаймската болест

Лаймска болест

Периодът, в който  може да се развие клиничната картина е дълъг – от 3 до 30 дни.  Най-често след  около седмица-две се появява най-характерният признак за болестта – кожен обрив зад колянната ямка, зад ушите, окосмената част на главата или около нея, около пъпа. Тялото трябва да се огледа максимално добре. Обривът, който е с кръгла или овална форма не създава в началото никакъв проблем. Много рядко се появява усещане за парене и сърбеж. Възможно е на мястото на ухапване от кърлеж да се появят един или два ярко червени кръга, които стават по-светли и отново потъмняват, т. нар. „биволско око“. Необходимо е максимално бързо да се потърси лекарска помощ. При тежките форми на болестта се засягат нервната система, сърцето, ставите. Възможно е засягане на лицевия нерв с изкривяване на лицето, както и менингиална симптоматика, придружена с главоболие. Голям проблем е когато е налице стрелкаща болка в кръста и крайниците. Българските лекари добре разпознават неврологичната форма на Лаймската болест.

Лечение на Лаймска болест

При лечение на  Лаймската болест се прилагат определени групи антибиотици продължително във времето. Лечението продължава около 2-3 седмици, специалистът преценява спрямо клиничната картина.

Превенция

Д-р Баймакова препоръча след всеки излет на открито да се оглежда внимателно тялото пред огледало. Всички тревни площи трябва да бъдат третирани през пролетта. Да се преглеждат домашните любимци.

Третирайте облеклото си с продукти, съдържащи 0,5% Перметрин.

За външна употреба  използвайте регистрираните репеленти, които съдържат някоя от следните съставки:

- DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide);

- Пикаридин;

- IR3535;

- масло от лимонов евкалипт (OLE);

- ParaMentan Diol (PMD);

- 2-Undecanone.

Винаги следвайте инструкциите на производителя. Не използвайте продукти, съдържащи OLE или PMD при деца под 3 години. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38