Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роман Рачков: Над 20 000 вида диви пчели опрашват 80% от растителните видове на Земята

Снимка: архив

Фактите: Повече от 180 000 растителни вида, включително 1200 селскостопански култури, в целия свят зависят от опрашване за своето възпроизводство. Исторически растенията и пчелите взаимно са коеволюирали, така че днес около 80% от растителните видове се опрашват от над 20 000 вида пчели, обитаващи Земята. 10% от тях се срещат в Европа.

Коментарът: Дивите пчели опрашители са онези насекоми, без които ние няма да можем да се храним с много неща“, напомни в интервю за Радио Благоевград Роман Рачков, председател на Българската асоциация по биологична растителна защита, част от авторския екип на платформата за науката „Климатека“. Агрономът подчерта, че „основните опрашители в природата са тези множество видове диви пчели и други насекоми, които просто не забелязваме, тъй като не са свързани с някакъв тип бизнес дейност. Забелязваме медоносната пчела и проблемите с нея след пръскане с пестициди, защото умират пчели на пчелари, а пчеларството е и бизнес, хората губят доходи. Но всъщност основният приход, който се получава от опрашването, го вършат дивите пчели“. Учените алармират, че промените в климата разстройват установените връзки между пчелите и растенията. По-високите средни температури карат растенията да цъфтят по-рано от обичайното и преди пчелите да излязат от своята био пауза. Така не могат да бъдат опрашени, което реално би довело до изчезване на растителни видове. „Например в Европа, при един вид дива пчела и рядкото планинско растение съсънка се получава разминаване в циклите. Растението е опрашвано само от този вид пчела и след като  не може да бъде опрашено, не може да се образуват семена. Така за кратко време растението ще изчезне. За пчелата това не е толкова фатално, защото тя събира нектар и прашец и от други растения“, разказа Роман Рачков. Той подчерта, че в много държави изследват биоразнообразието си от диви пчели и вземат мерки за тяхното опазване. България в това отношение изостава. В нашата страна „не е разпространена и услугата „опрашване“, например на овощните градини, нещо, което е масово разпространено в САЩ, особено в Калифорния, където отглеждат бадеми. Хората си плащат, за да им бъдат докарани пчели, които да опрашват културите им“, посочи още  Роман Рачков.

Интервюто с Роман Рачков чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55