Красива гора с японски вишни бе обособена в парк „Македония“ на Благоевград. Студенти от Американския университет в България, представители на институции в областния център и граждани засадиха дръвчетата на предварително подготвен терен. Инициативата е на Виктория Андонова от Сдружение „Кауза Благоевград“ с подкрепата на община Благоевград. Дръвчетата бяха закупени със средства, събрани от поредица благотворителни базари, организирани от председателя на Сдружението Виктория Андонова. Фиданките са с височина 1.90-2.30 м, като част от тях са плачещи вишни, а останалите са от вида „Канзан“.
„Виждам своята мечта, която започва да се осъществява. Надявам се след години японските вишни да станат големи, хората да идват тук и да са щастливи, наблюдавайки красотата им. Започнахме инициативата на шега, но разбира се, отворени за успех, включиха се много хора за закупуването на фиданките. Иска ми се всеки, който дойде тук и поседне под вишните, да се почувства спасен поне за този момент“ – каза в интервю за Радио Благоевград Виктория Андонова.
В засаждането на японските вишни се включи и Мариана Грозданова от Благоевград: „Закупих 2 дръвчета и дойдох да ги засадя лично, защото ги посветих на моя съпруг и син, които този месец имат рожден ден. И не само за това, а защото смятам, че в живота си човек трябва да засади поне 1 дърво и да допринесе за екологичното равновесие на планетата Земя“.
„Тези дръвчета в Япония носят здраве и късмет, надявам се да донесат здраве на всички хора в Благоевград“ – пожела студентът Георги от Американския университет.
Цъфтежът на вишневите дръвчета в Япония има специално място в японската култура. Обикновено по време на пиковия цъфтеж хората се събират на открито под дърветата, за да им се наслаждават.
Периодът на цъфтеж е кратък – около 10 дни и според източната философия ни напомня за това колко краткотрайна и преходна е красотата.
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..