Менторската програма „Скритите таланти на България“ дава шанс на талантливи младежи, лишени от родителска грижа или от социално слаби семейства, да развият потенциала и уменията си, да кандидатстват в университет или да се квалифицират и да започнат работа след завършване на средно образование. Програмата се реализира от 2017 година от неправителствена организация „Операция: Плюшено Мече“ (https://plushenomeche.org/).„През програмата през последните пет години са минали 37 младежи от цялата страна. В момента имаме активни 12 участници и трима студенти. От тези 12 очакваме четирима да бъдат приети в университети“, съобщи за Радио Благоевград Михаела Стойкова, основател и изпълнителен директор на организация. „Ако едно дете или младеж има мотивация да успее да се развие, нищо не може да го спре и ние сме там да го подкрепим по неговия път. В програмата то получава безплатен достъп до индивидуални частни уроци; групова работа, ако е необходимо и при желание; работа с индивидуален ментор; психологическа подкрепа. Поемаме всички разходи по участия, семинари, лагери, конкурси. Даваме възможност на младежите за лични събития - имаме две успешни самостоятелни изложби в София и във Варна; издаване на първа самостоятелна стихосбирка; правили сме запис и в звукозаписни студия. Поемаме курсове за квалифициране и подготвяме младежите за кандидатстване, ако те са решили да продължат образованието си във ВУЗ“, разказа още Михаела Стойкова.
Конкурсът „Скритите таланти на България“ е за лишени от родителска грижа или от социално слаби семейства деца и младежи на възраст от 11 до 18 години. Крайният срок за кандидатстване е 22 май 2022 година.
Интервюто с Михаела Стойкова чуйте в звуковия файл.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..