Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

30 години от Програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“

4
Снимка: Биляна Славчева

По повод 30 години от създаването на Програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“, в зала „22 септември“ в Благоевград, се проведе среща разговор с проф. Боряна Христова и доц. Илия Пенелов, посветена на националните политики в рамките на програма. 

„Паметта на света е международна инициатива, създадена с цел опазване и съхраняване на световното човешко наследство от колективна амнезия, пренебрегване, опустошения на времето и климатичните условия, както и от умишлено унищожаване. Това е уникална програма, в която влиза цялото човешко достижение” – коментира на проф. Боряна Христова, която е един от 14-те членове на Международния консултативен комитет, който администрира Програмата „Паметта на света“. Те се назначават от генералния директор на ЮНЕСКО. 

Телеграмата, с която е поставено началото на Първата световна война, както и целият архив на Исак Нютон са част от световните съкровища, които се съхраняват в Регистъра „Паметта на света“. Това е сборник от документи, ръкописи, устни предания, аудио - визуални материали, библиотеки и архивни фондове с универсална стойност. 

„До момента в Регистъра са вписани 428 предложения, 4 от които са на България. Те се съхраняват и тук и другаде, защото сред тях е и Лондонското евангелие. Така че, България продължава да предлага и ви обещавам, че още български паметници ще бъдат включени в Регистъра” – коментира още проф. Христова.

Тази година България се включва в календара на ЮНЕСКО с много събития, посветени на бележити годишнини, сред които са 300 години от рождението на Паисий Хилендарски и 260 години от написването на „История славянобългарска“. 

„Да не забравяме, че Паисий Хилендарски ни приканваше да четем историята. Ако искаме да научим и да разберем бъдещето си, трябва да познаваме миналото си. Защото страни, които не познават миналото си, нямат перспективи за добро бъдеще, защото няма да стъпят на научни уроци. Точно в това е смисълът и на програмата на ЮНЕСКО „Паметта на света“. Годишнината от рождението на Паисий Хилендарски ще бъде отбелязана в Париж с много голяма изложба от целия свят, защото все пак говорим за световно наследство“ – уточни проф. Боряна Христова. По думите й, националната политика по отношение опазването на националното ни наследство, не е достатъчно ясна и последователна. 

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Мери Бойс Бенд представя „Събуди ме чак през май“

Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..

публикувано на 01.12.24 в 16:00

Брайл ФМ навърши 10 години

Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от  група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..

публикувано на 01.12.24 в 15:00
Георги Рупчев

Георги Рупчев с "Голямата земя"

Ива автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..

публикувано на 01.12.24 в 12:14

"Терапията" - филмът, който ще ни изправи срещу най-големите ни страхове

Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ -  има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..

публикувано на 30.11.24 в 17:48

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39

"Да влезеш в обувките на Дядо Коледа", като зарадваш дете в нужда

В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..

публикувано на 29.11.24 в 13:09