Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Игрите на 90-те“ – мост между деца и родители

“Игрите на 90-те” е проект, който има за цел да накара родителите да прекарват качествено и активно време с децата си. В него малки и големи застават рамо до рамо, за да успеят посредством игрите, които всички познаваме от малки, да преодолеят комуникационните бариери и липсата на реално общуване извън социалните мрежи и виртуалното пространство. Един от създателите на проекта е Сами Догмуш. По думите му, идеята се ражда в началото на 2020г. и въпреки ограниченията на пандемията, те успяват да популяризират проекта си.

„Ние организираме фестивали, на които се опитваме да даваме невероятно преживяване на децата и техните родители. Използваме машина на времето и обединяваме поколенията в общи игри като народна топка, стражари и апаши, дама, ластик, криеница.“

"Игрите на 90-те" подготвят изненади за децата по случай 1 юни. Програмата ще бъде от 10:00 ч. до 14:00 ч. и децата ще играят седем игри, след това ще има награди за тези, които са преминали през всичките игри. Сами Догмуш каза, че игрите започват с една обща физическа подготовка. Малчуганите ще могат заедно да играят на федербал, дама, ластик, криеница, дърпане и скачане на въже, пиян морков. Събитието ще се проведе в парк "Гео Милев" и е част от фестивала "В света на изследователите", който организацията "Първите седем" провежда по същото време отново в този парк.

В навечерието на 1-ви юни, Сами Догмуш бе гост в предаването „Събуди деня“.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стоил Цицелков: Има неотчетени преференции при изборите за Народно събрание

Има неотчетени преференции при изборите за Народно събрание - това е един от изводите при проверките, които правят представителите на Демократичния център в момента. Само в някои от избирателните райони, включително и в Благоевградския избирателен район неотчетените преференции са 11 905 броя. Повече от 800 са в Благоевградския избирателен район...

публикувано на 15.11.24 в 14:53

180 г. отбелязва православният храм „Св. Въведение Богородично“ в Благоевград

180 години се навършват от построяването на православния храм „Свето Въведение Богородично“ в благоевградския възрожденски квартал „Вароша“. По този повод в Регионалния музей ще бъде открита изложба. На 21 ноември, в Деня на християнското семейство и на патронния празник на храма - Въведение Богородично  ще бъде открита музейната..

публикувано на 15.11.24 в 12:08

Банско пред старта на зимния сезон

Целият бранш вече е в последните фази на подготовка за зимния сезон. Това каза за Радио Благоевград Малин Бистрин, председател на Съюза на туристическия бизнес в Банско.  „ Резервациите за зимния сезон са в две фази, като първата е през ранната есен, когато се записват  основно чуждестранните туристи и фенове на Банско. Те правят своите..

публикувано на 14.11.24 в 16:33

Подписка от 200 души и писма до десетки институции заради безводието в село Стоб

Подписка от над 200 души, писма до десетки институции и срещи с отговорните лица е направила заради безводието в село Стоб Венцислава Венчова. „Проблемът с липсата на вода в селото не е от вчера, а е от десетки години и все още решение на проблема няма, а напротив, нещата се задълбочават, защото не само през лятото, но и сега, през зимния..

публикувано на 14.11.24 в 14:45

Божидар Балевски: Биткойн се превърна в център на пазарната активност

Завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом след президентските избори в САЩ даде силен тласък на криптопазара. Само за няколко дни цената на биткойн се е повишила рязко и в момента  заема първа позиция по пазарна капитализация. „Щатитe обявиха, че ще изградят така наречения биткойн стратегически резерв. Това означава, че правителството на САЩ..

публикувано на 14.11.24 в 11:05

Картини върху коприна

В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е пътят на..

публикувано на 13.11.24 в 14:32

Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни?

Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..

публикувано на 13.11.24 в 11:46