Няколко месеца след като световните производители стартираха Power Knee, първата в България активно захранвана колянна протеза бе поставена и на български пациент. Под ръководството на известния български лекар-травматолог и професионален протезист доц. Владислав Иванов, електронната протеза бе поставена на 50-годишен пациент.
„Успяхме да изработим конфигурация на бедрена протеза с два електронни компонента - с електронно коляно и електронен глезен и съм удовлетворен, че стартирахме, с помощта на производителите от Холандия, ерата на електронните протези в България само няколко месеца след като бе изработено електронното коляно в света. – сподели доц. Владислав Иванов. – Предстои да обучим пациента до съвършенството на походката, тъй като тази най-високотехнологична система, при която двата елемента – глезен и коляно имат софтуерна връзка, се нуждае от правилна рехабилитация. В следващите месец-два ще представим официално резултатите от протезирането с два електронни компонента.“
Доц. д-р Владислав Иванов е един от най-добрите специалисти по рехабилитация на опорно-двигателния апарат у нас и в света. Специалистът по „Ортопедия и травматология” и „Биомеханика“ има над 30 публикации, 13 рационализации, 6 изобретения, съавтор е на учебник по ортопедия, има магистратура по здравен мениджмънт, доцент по ортопедия и биомеханика.
През 1992 година създава първата фирма за външно протезиране, която повече от 30 години е синоним на иновации в подобряване на мобилността на хората с ампутирани крайници.
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..