Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Емилия Вачева: Трябва да се отнасяме с много повече разбиране към природата

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Трябва да се отнасяме с много повече разбиране към природата и към всички нейни обитатели. Това би помогнало да сме малко по-толерантни, по-разбиращи и приемащи различните“, отправи своето послание към слушателите на РБ д-р Емилия Вачева от Института по биоразнообразие към БАН. Младият учен е херпетолог, изследва  влечугите и земноводните, тяхното разпространение, пространствени и хранителни взаимоотношения,  опазване на биологичното им разнообразие. „Това е слабо изследвана област, много по-малко хора се занимават с влечуги и земноводни, а те са изключително удивителни животни“, сподели още  д-р Емилия Вачева и подчерта, че „на фона на Европа, България е една  от богатите на биоразнообразие страни, не само за земноводни и влечуги, а като цяло имаме богата и сложна природа“. Едно изключително богато място, не самона влечуги, а  богато на биоразнообразие, е Креснеският пролом. Там са едни от моите най-впечатляващи срещи с интересни видове за българската фауна, каквито са леопардовият смок и котешката змия“, разказа херпетологът.

Цялото интервю с д-р Емилия Вачева чуйте в звуковия файл.


*5 юни – Световен ден на околната среда

Решението за него е взето от ООН през 1972 година. Всяка година Световният ден на околната среда има различна държава домакин и различна тема. Тази година -  домакин  е  Швеция, а мотото  отново е  „Само една планета“ с акцент „Да живеем устойчиво в хармония с природата“. Това послание е толкова важно и днес, колкото е било и преди 50 години, когато Стокхолмската конференция е заседавала под същия надслов - „Само една планета“. Точно Стокхолмската конференция стимулира създаването на министерства и агенции по околната среда по целия свят и поставя началото на множество нови глобални споразумения за колективна защита на околната среда.

Световният ден на околната среда се координира от Програмата на ООН за околната среда, ангажира правителствата, бизнеса, гражданското общество, известни личности, градове и общности. Защото светът е изправен пред най-малко три големи екологични кризи: изменение на климата, загуба на биоразнообразие и на природа, и нарастващо замърсяване и увеличаване на количествата отпадъци. И всички те са резултат от човешката дейност, от неустойчивите модели на потребление и производство. Както каза в началото на година Антонио Гутериш – генерален секретар на ООН: „Трябва да преминем в авариен режим срещу климатичната криза. Битката да се спази целта (от затопляне на Земята с не повече) от градус и половина  ще бъде спечелена или загубена през това десетилетие. А ние сме далеч от постигането й.“ 


По публикацията работи: Зоя Караджова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Събор в подкрепа на читалището в село Мурсалево

От десетилетия летният събор в село Мурсалево, община Кочериново, е чакано събитие за жителите. Всяка година пристигат гости от близо и далеч, а и много хора, чиито корени са от населеното място се завръщат. Това разказа в ефира на Радио Благоевград   Красимира Гешева, млада и активна като председател на местното читалище..

публикувано на 02.08.24 в 15:36

Доц. Арабаджиев: Имуноонкологията е възможност за успешно лечение на туморни заболявания

Преди броени дни Благоевград бе домакин на Лятно училище за онколози и имунолози. В залата на Американския университет най-утвърдените родни специалисти предадоха опит и знания на своите млади колеги. На форума лекарите обсъждаха последните актуалните теми от имуноонкологията, която през последните години дава все по-голяма надежда за успешно..

публикувано на 31.07.24 в 16:20

Петричкото село Ключ очаква много гости на събора

От незапомнени времена в петричкото село Ключ ежегодно се провежда традиционният събор, посветен на празника Илинден. Това е едно от най-големите и многолюдни събития в населеното място, което се почита както от местните хора, така и от много гости. „Отдавна, дедите и прадедите ни са решили на 2 август да бъде събора, когато по стар стил..

публикувано на 30.07.24 в 10:17

НУ „Яне Сандански“ в Разлог продължава с иновациите

От новата учебна година началното училище „Яне Сандански“ в Разлог ще продължи да въвежда иновации в образователния процес. Училището е иновативно още от откриването на първата процедура и вече седем години работи в посока позитивно образование и развитие на характера.  „Тази година отново кандидатствахме  и сме одобрени от МОН с иновацията..

публикувано на 30.07.24 в 10:11

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30