Д-р Ели Иванова е специалист по ортопедия и травматология, детска ортопедия и консервативно лечение на сколиоза и гръбначни изкривявания. Сертифицирана е от DR. Manuel Rigo в изработката на Rigo-system Cheneau – коригиращи корсети при сколиоза и други гръбначни изкривявания. От 17 години практикува в медико техническата лаборатория ВИП ПЛЮС, работи в УМБАЛСМ „Пирогов“. В рубриката „Здравен компас“ на Радио Благоевград-БНР разговаряме за заболяването сколиоза, свързано с изкривяване на гръбначния стълб.
Какво провокира заболяването сколиоза, какви са принципите и механизмите, водещи до изкривяване на гръбнака при децата, ясна ли е етиологията?
„Това е най-големия проблем, защото етиологията все още не е ясна и основната група сколиотични отклонения се водят идиопатични, т.е. без наличие на първопричина“.
Периодично сме информирани, че българските деца са с наднормено тегло – това рисков фактор ли е за появата на сколиоза, както и продължително застояване пред компютрите?
„Не мога да кажа, че това е основен фактор, който отключва сколиотичното отклонение, но за жалост при децата с по-висока телесна маса откриването на сколиозата е в доста по-късен етап. Поради по-едрата форма при тях началните форми на заболяването са по-незабележими. Относно по-дългото застояване пред компютрите: може би да, неправилната поза също допринася, но държа да кажа, че по-скоро реалния първопричинител при децата не е изяснен. И ние откривайки сколиозата лекуваме нейните последици, т.е. наличието на отклонения, но не можем да спрем агента, който го провокира. Това е най-тежката част от лечението, че ние не можем да се борим с реалния фактор, отключващ сколиозата.“
Колко са видовете сколиоза, във Вашата практика с кой вид най-често се срещате?
„Сколиозата се дели на 3 основни групи. Първата е вродената или придобита още след раждането или по време на вътреутробното развитие – това са най-тежките сколиози. Те най-често са свързани с неправилното развитие на някои от прешлените на гръбначния стълб. При тях лечението е изключително тежко, по-скоро е поддържащо, отколкото да очакваме някакъв сериозен напредък и подобряване на състоянието. Втората група са нервно-мускулните. Те са свързани с придружаващи заболявания. За жалост това са детска церебрална парализа и нервно-мускулни дистрофии. Третата най-голяма група са идиопатичните сколиози – състояния, при които децата са абсолютно здрави, без никакви придружаващи заболявания, много активни. Проблемът е, че няма болка, отклонението нараства, детето адаптира към него и независимо колко голямо става то – нито намалява активността си, нито намалява възможностите си за физически натоварвания“.
Възможно ли е родителите в домашни условия да установят, че детето има определен проблем, навреме ли търсят помощ от специалист, какви са Вашите впечатления?
„За жалост по-голямата част от родителите забелязват този проблем в доста напреднала фаза. Това се основава на липсата на профилактика, защото когато човек не е запознат с това състояние, никога не го е срещал, не е имал познати с този проблем, няма как да се досети да прегледа гръбнакът на детето. Има доста лесни клинични белези, които могат да направят впечатление на родителите: разлика във височините на раменете – едното рамо е по-високо от другото, талията е изнесена наляво или надясно, дълго задържаната неправилна поза. Когато накараш детето да се изправи се вижда, че тялото е изнесено вляво или вдясно. Гърдите не са на една линия – едната гърда минава по-назад, другата изпъква напред“.
Как се лекува сколиозата, продължително ли е лечението, какви са терапевтичните подходи?
„Има схема на лечение, която е създадена от Световната организация за лечение на сколиозата. Тя е разделена на базата на ъгловото отклонение на гръбнака. В зависимост колко градуса е изкривяването, се лекува по различен начин. Основно до 20 градуса отклонение се лекува със специализирана физиотерапия. Но искам да отбележа, че това не са просто някакви упражнения, а упражнения, които трябва да даде специалист-физиотерапевт и то такъв, който се занимава с гръбначни изкривявания. Има много голяма разлика при физиотерапевт, който се занимава с раздвижване на човек и специалист, който се занимава със сколиотична болест. Той трябва да разбира и да знае много, за да помогне. Вторият етап е между 20-25 градуса – лекува се в комбинация физиотерапия с корсетолечение. Корсетолечението е втория по сила механизъм, който може да помогне на дете при наличие на такова отклонение. Изработва се индивидуално за всяко дете в зависимост от кривата и местоположението. Не се използват конвенционалните ластични бандажи, те не помагат, но много често срещам в моята практика да се изписват такива, които въобще не могат да помогнат. И за съжаление над 50-55 градуса отклонение, се намесват хирурзите.“
Може ли напълно да се излекува сколиозата и до каква възраст на детето може да се случи?
„Технически сколиотичното отклонение започва в ранна детска възраст и се разделя в зависимост от годините. Ранна детска сколиоза до 5-годишна възраст, между 5-10 години, и 10-15 години. Лекува се през целия период на растежа на пациента, защото едно от малкото неща, които знаем за сколиозата е, че в момента, в който костния растеж на детето приключи и то вече няма потенциал за костно-мускулно развитие – тогава вече и сколиозата намалява и спира своето развитие. Т.е. хубавото на сколиотичната болест е, че има начало и край, не е до живот. При нас е основно лечението и наблюдението на пациентите до спиране на растежа. И пак заради това, че не знаем какво го предизвиква, се борим с последиците от него“.
Преди години се провеждаха профилактични прегледи 1-2 пъти годишно за гръбначни изкривявания при децата, правят ли се подобни прегледи днес?
„Това е една от най-болните ми теми, Вие за добро или лошо я засягате. Не, не се правят. Никой не поема ангажимент за това. Каква е причината не желая да коментирам. Може би са различни. Времето, в което живеем може би, болниците под една или друга форма са т.нар. дружества. По-скоро има наш личен ентусиазъм като лекари да правим такива прегледи отвреме-навреме. Преди пандемията с някои от лекарите в „Пирогов“ в свободния си ден обикаляхме населени места извън София и се срещахме с хора, за които нашите услуги са по-трудно достъпни. Но това са кампаниини структури, които се изпълняват при възможност. За съжаление аз се сблъсквам със заболявания в напреднали фази, които са много трудно лечими“.
Какво бихте препоръчала като профилактика?
„Препоръчвам на родителите да оставят настрани телефоните и таблетите на децата си и всичко останало, което прави животът ни по-лесен. Децата трябва да спортуват, да имат много активности, които позволяват на организмът им да расте правилно, да се развива достатъчно добре. Да има достатъчно мускулен тонус, който да поддържа тялото в най-добрата му позиция. Ако имат възможност поне веднъж годишно да не пропускат профилактичен преглед дори при личния лекар преди началото на учебната година. Защото колегите педиатри и лични лекари могат да помогнат на дете в по-начален етап. Децата трябва да се хранят правилно - разбирам, че пицата, хамбургерите са едни от най-любимите храни на децата, но трябва да се научат да се хранят правилно, защото това също е много важно за физиката и израстването“.
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..
Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..
Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..