„Доколкото ми е известно, лицето до момента не е открито. Аз лично съм скептично настроен, че лицето ще бъде открито, защото, за последните двадесет – тридесет години, откакто съществува независима Република Македония и сега Северна Македония, няма разкрито нито едно лице, извършител на престъпление на база етнически подбуди срещу българите. Това е категоричен факт“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“. Изреченото от него бе по повод палежа на българския Културен център „Иван Михайлов“ в Битоля.
По думите му, през годините са били палени много български сгради, поругавани са паметници и гробове на българи в Северна Македония и досега няма намерен извършител за нито едно от тези деяния.
„Няма дори осъден или изправен пред съда“ – категоричен е Виктор Стоянов. Според него, това не е просто вандалски акт, а „атака срещу българския народ и срещу България“.
Фондация „Македония“ има готовност да отвори три нови български центъра в градовете Прилеп, Гевгелия и Струга.
„Но, след този погром имаме проблеми с хората, които искат да бъдат лидери там на българите. Притесняват се за себе си и за своите семейства. Ние сме пуснали вече сигнал до Дуня Миятович, върховния комисар на Съвета на Европа за човешките права, искаме наесен среща с нея. Ще заведем хора от Северна Македония, които да разкажат за дискриминацията и погромите върху тях“ – обясни още председателят на Фондация „Македония“.
Според него, този вандалски акт не би трябвало да повлияе върху отношенията между двете държави, а да помогне за решаването на един от най-съществените проблеми, а именно, човешките права на българите в Северна Македония и спирането на езика на омразата в официалните македонските учебници.
Виктор Стоянов е категоричен, че българския Културен център „Иван Михайлов“ в Битоля ще продължи да съществува и благодари на д-р Милен Врабевски, председател на Фондация „Българска памет“, който е обещал да поеме щетите по възстановяването на центъра.
Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..