Във фокуса на вниманието ни е изложбата „Вътрешни / Външни пространства” на Слав Недев, един от разпознаваемите и много интересни автори на българската художествена сцена, която беше представена на 14 юни в галерия „Depoo”, на столичната улица „Врабча” с най-привлекателните артистични места за съвременно изкуство. Както художникът е написал в специалния текст за събитието, „Пространството е изначалното условие за съществуване на нещата и на нас, които ги преживяваме като опит. За човека като субект на този опит, пространството се разделя условно на външно и вътрешно. Външното е сравнително ясно дефинирано; вътрешното – доста по-комплексно. Ако за първото ясните граници са даденост, то за второто тяхната липса е основна характеристика и може би условие за протичащите в него процеси. И все пак тези два свята се отварят един за друг в момента, в който кажем „Аз виждам“.” Проектът е осъществен с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Слав Недев принадлежи към поколението, което се появява и разгръща своите способности в годините след политическите промени от 1989. Роден е през 1967 г. в София, където и до днес живее и работи като свободен артист. Член е на Съюза на българските художници, секция „Живопис”. Докато усъвършенства техниката си, той се вдъхновява от философия, митология, история на изкуството, психология, а музиката, литературата и общуването с природата му дават допълнителни стимули за изследване на социални, философски и психологически проблеми със средствата на изкуството. Работи и експериментира с различни медии – от класическа маслена живопис, през дигитални медии, до скулптура и инсталация. През 2012 г., заедно с група съмишленици, създава сдружение „Биотоп”, чиято основна цел е реализация на едноименния проект за инсталация в градска среда. Има повече от 10 самостоятелни изложби, цял списък от награди и отличия. Участвал е и в много общи художествени изложби, също в експозиции, представящи българското изкуство по света. Негови картини могат да се видят в Държавния департамент на Съединените щати, в Европейския съюз в Брюксел и в частни колекции в Европа и в България.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Любима Бучинска в предаването за изкуство и култура „Арт сезони“ със Слав Недев.
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..
През последните три години обществото преживя една от най-тежките политически кризи. Станахме свидетели на липси на лидерство, отсъствие на отговорност, война между институциите, фрагментиране на българското общество на твърди партийни ядра. Цената на всичко това се изрази в безвремие, липса на перспектива за хората, забавяне на всички темпове на..
Град Добринище и селата Места и Филипово ще имат по-модерно и по-икономично улично осветление. Проектът се изпълнява от община Банско. „Ще се подмени цялото улично осветление в град Добринище с модерни светодиоди и фотоволтаични лампи. В момента уличното осветление в нашия град е морално остаряло. Новите осветителни тела ще са по-икономични и площта,..
Благоевград има нужда от язовир „Ракочевица“ - това бе мотото на разговора в ефира на Радио Благоевград с бившия кмет на областния град Лазар Причкапов. Идеята за язовир е коментирана още през 70- те години. В последно време стана ясно, че проблемът се задълбочава в цялата страна. Не е нормално един град, който е в полите на Рила планина, да..
Промените на трудовия пазар и застаряването на населението поставят нови предизвикателства пред хората над 50-годишна възраст, които търсят възможности за професионално развитие или ново начало в кариерата. Именно върху тази група се фокусира платформата „Млади таланти 50+“, която предлага обучения, кариерни възможности и подкрепа за адаптация в..
2025 година се оказва знаменателна за жителите на община Белица, защото се навършват 140 години читалищно дело и 140 години от основаването на Читалище „Георги Тодоров 1885“ в града. Кулминацията на събитията, посветени на бележитите годишнини, ще бъде на 31 октомври. Това стана ясно с решение на настоятелството на читалището, което бе взето на 29..