Новата специалност „Териториално развитие и устойчива икономика“, която предлага тази година висшето училище на кандидат-студентите, съчетава знания и от областта на географията, и от икономиката. „До момента ние имаме много малко хибридни интегративни програми. Това е едно от направленията, което МОН насърчава, т. е. университетите да създават подобен тип програми, макар че липсва нормативна база заради неясноти, свързани с професионалните направления. Но най-важното е реализацията на бъдещите студенти и към това сме се насочили“ – каза за Радио Благоевград доц.д-р Иван Дреновски, ръководител „География, екология и опазване на околната среда“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Според него идеята е да има такава специалност, която да подготвя студенти както в областта на природните ресурси, на човешките ресурси, така и на административно териториалното устройство, които са специфични области, свързани с географията. От друга страна студентите да се подготвят в конкретни икономически дисциплини, които им гарантират след това много добра реализация.
„Важното е това, че говорим за една нова специалност, която се насочва към нуждите на практиката. Подготвя хора, които ще бъдат много по-полезни в общинските администрации, в стопанските предприятия, хора с екологично мислене. Цялата специалност е насочена към устойчиво развитие на територията. Това са хора, които ще имат по-зелено мислене, хора на бъдещите десетилетия. Те ще осъществяват тази трансформация към зеления преход, тук, на място, в нашата страна и в нашата област“, допълни още доц. Дреновски.
Кандидат-студентите могат да кандидатстват за новата специалност с оценки от ДЗИ по избор и оценки от състезателни изпити но български език, математика, география на България, история на България, биология или английски език. В балообразуването участват средният успех от дипломата и оценките по география и български език.
Припомняме, че електронните конкурсни изпити в университета се провеждат всеки делничен ден до 5 юли. Първото класиране ще бъде обявено на 8 юли.
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..
Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..
„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..