Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Задълбочава се сътрудничеството между ЮЗУ “Н. Рилски“ – Благоевград и университета „Александър Джувани“ в Елбасан, Албания

Университетът „Александър Джувани“ в албанския град в Елбасан е създаден на базата на Висшето педагогическо училище (първата национална институция за обучение на учители в Албания), което работи от 1909 година, а през 1971 година е реорганизирано в Педагогически институт. Висшето училище е с класическа университета структура и носи името на Александър Джувани – албански лингвист, езиковед и писател, най-старата и авторитетна фигура в общественото образование в Албания. „С университета в град Елбасан имаме дългогодишни партньорски взаимоотношения и сътрудничество както в обучението на студенти, така и в научно-изследователска работа, в съвместни публикации и проекти. Наложи се договорът да бъде актуализиран, обогатен в позитивна светлина. Университетът вече може да обучава докторанти, които се ръководят съвместно от преподаватели от двата университета. Това ще повиши както техния капацитет, така и възможността повече  докторанти да приключат такава програма“, подчерта за Радио Благоевград доц. Елена Ставрова от Стопанския факултет на ЮЗУ-Благоевград след завръщането си от Елбасан. 

Тя припомни, че в Благоевград се обучават студенти от Албания, които като етническо българско малцинство са признати от албанската държава, имат своя статут и права, водят открита дейност за връзка с институции от България и България като държава. Доц. Елена Ставрова отбеляза икономическия напредък на Албания, динамичния ритъм, „зашеметяващата догонваща скорост с която се развива“,  посочи редица области в които видимо вече е изпреварила Република Северна Македония. „В Албания отношението към Българияе позитивно, атмосферата в университета – приятелската. Ние сме посещавали и македонски университети, опитвали сме се да правим контакти с тях, участвали сме в техни научни прояви. Обратното обаче не се получава“, сподели доц. Ставрова и разказа още интересни впечатления за университета в Елбасан,  българите там и днешния ден на Албания.

Интервюто с доц. Елена Ставрова чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38

Проф. Лизбет Любенова: Нашето Възраждане започва именно като културно

В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":

публикувано на 22.12.24 в 20:16

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14