Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Къщите за гости – проблеми и реалности

Собстваници на къщи за гости, изградени със средства по Програмата за развитие на селските райони, трябва да плащат солидни санкции в размер на стотици хиляди левове, заради нередности по изпълнението на проектите. Европейският съюз очаква България да възстанови сумите, похарчени по тази мярка неправомерно. Те постоянно варират в различните изказвания от Европейската комисия от 23 млн. лв. до 28 млн. лв. След направения от Държавен фонд „Земеделие“ /ДФЗ/ мониторинг на всички построени по тази мярка обекти става ясно, че 3,5% от проверените къщи за гости са "чисти измами“. Заведени са 219 дела, от които 36 вече са приключили в полза на ДФЗ. Мониторингът показва още, че 85% от къщите имат разминаване с бизнес плана, тоест, обектите са построени, но няма заетост, няма ВиК, няма електричество. Според изискванията, всяка къща за гости трябва да функционира като такава, да създава работни места и да развива региона, в който се намирa. Факт е, че има и малък процент къщи, които работят много отговорно и много добре, други, които просто не знаят как да работят, и такива, които никога не са имали намерение да работят.

Собственици на къщи за гости, които не са съгласни с наложените санкции организираха протест пред Държавен фонд „Земеделие“ в столицата. Сред санкционираните е и Искра Вазова, собственичка на къща за гости в Доспат, която трябва да връща около 400 хиляди лева, заради нередности в бизнесплана.

В Доспат има доста къщи за гости, които са построени по тази Програма. Те са построени през 2015 г. Мониторингът, който продължава и в момента, е 10 – годишен. Става въпрос за следното – след като подадохме документите за кандидатстване, дадохме и безнесплана. Примерно, че за 1 година ще имаме определен брой нощувки, следващата година друг брой и така за 10 години напред. Минаха 3 години, ДФЗ дойде и ни провери, къщите за гости работят по презназначение, но в първоначалните договори не е записано, че ако изпълним само до определена степен бизнесплана, ще бъдем санкционирани. Обаче, след 2019 г., след тази проверка, ДФЗ създава нови правила, които се вкарват със задна дата от 2019 г. И така, всички къщи за гости получаваме пълни финансови корекции. Това означава, че трябва да върнем на 100 процента сумата, която в нашия случай е 400 хиляди лева. Заведохме две дела, които спечелихме – първо в Административен съд, после във Върховен съд и след месец и половина получаваме нови актове, пак със същите санкции. Разликата е, че досега ни съдеха по член 74, а сега по член 73“ – обяснява Искра Вазова.

По думите й, специално в Доспат, всички построени по тази Мярка къщи работят по предназаначение.

Този сериозен проблем се отразява на бизнеса ни, защото вместо да приемаме клиенти, се занимаваме с адвокати. Това е и причината за организирания на 29 юни протест в София, пред ДФЗ. Преди това сме провеждали много срещи с директора на ДФЗ, с политическите партии, но всички вдигат рамене. Делата си вървят, някой от собствениците на къщи за гости са изгубили съдебните дела и обектите им вече са дадени на НАП. Има опасност и ние да изгубим нашата къща за гости, въпреки че те искат парите, не искат къщите. Проблемът е сериозен и касае бизнеса в цяла България, тъй като санкционираните къщи за гости са около 250“ – уточни още Искра Вазова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Искра Вазова:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн в ЕС и региона

Предвидимост на пазара и реализацията на суров тютюн, 11-та Конференция на страните (COP11) на Рамкова конвенция за контрол на тютюна, която ще се проведе през м. ноември 2025 г. в Женева, Директива за тютюна и тютюневите изделия, Директива за акцизното облагане на обработен тютюн, Директива за рекламирането и други актуални за бранша теми бяха..

публикувано на 20.02.25 в 14:16
Симеон Караколев

Симеон Караколев: Цената на кг овче сирене поскъпва двойно от фермата до магазина

Във втория ден на събитието "Бойкот на магазините" се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..

публикувано на 20.02.25 в 13:47

Виолета Ставрева: Мина „Пирин“ беше нашият живот

Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..

публикувано на 20.02.25 в 10:56

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18