Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Национален исторически поход „Героите не умират“

Национален исторически поход „Героите не умират“, посветен на 119 години от избухването на Илинденско-Преображенското въстание, организират родолюбиви българи. Събитието ще се проведе на 6 и 7 август, като отправната точка е Земенският манастир.

За нас всъщност, тази символика е много важна, защото героите не умират, докато ние пазим паметта за тяхното дело. Докато ние съхраняваме паметта и спомените за това, за което те са се борили, тогава тяхната смърт не е отишла напразно. Те остават да живеят сред нас“ - коментира за Радио Благоевград Георги Анадолов, председател на Сдружение "Български щит“, един от инициаторите на събитието.

По думите му, точно, когато отново отбелязваме Преображение Господне, участниците в похода ще се върнат 100 години назад в историята, за да почетът паметта на героите и тяхното дело по един нестандартен и интересен начин.

Същинската част на похода ще протече в два дни, като се тръгва от Земенския манастир и приключва в местността "Сенокос" до кюстендилското село Жиленци.

Събирането на участниците в похода започва още на 5 август вечерта в Земенския манастир, в чиито околности ще се лагерува. Там ще бъде пресъздаден старият български обичай за изпращане на воините с питка и сол, така, както е било преди 100 години.

На 6 август, в 8 ч. сутринта, започва самият поход, който ще премине през приказното дефиле на река Струма.Почивка и обяд ще бъдат организирани на Водопад Полска скакавица. Маршрутът продължава до село Раждавица, където ще бъде разположен лагерът.

На 7 август сутринта, приключението на родолюбивите българи продължава до село Шишковци, където ще бъде посетена Къщата- музей на един от класиците в българското изобразително изкуство, Владимир Димитров– Майстора. След това е предвидено пътуване с влак до град Кюстендил, където е организирана богата програма.

Акцент в събитието е и посещение на местността „Сенокос", където ще бъдат положени цветя на паметника, издигнат в памет към всички български патриоти, взели участие в националните борби за освобождение на Пиринска Македония. В местността „Сенокос“ по онова време е бил сборът на българските чети. Там, те са бивакували и извършвали своите обреди по освещаването на знамената, подготвяйки се за кървавия си път към свободата.

Походът „Героите не умират“ ще завърши по хилядолетна наша традиция - хванати всички заедно в едно общо хоро, така както нашите предци са ни завещали да пазим своята национална идентичност. Това е най-важната символика от целия поход – единението. Единението, да се хванем за ръка и всички да сме равни. Това е голямата символика защото, там на хорото, всички сме равни. И така, искаме да дадем нашият малък, но съществен принос към единението на нашия народ“ – коментира още организаторът на похода Георги Анадолов.

Събитието е безплатно и в него може да се включи всеки, който има желание и отношение към българската история и паметта на героите.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Анадолов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Доц. Елена Азманова: Празникът е споделяне на радост

„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен,  комуникативен тип.  И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..

публикувано на 21.12.24 в 09:00

Общественият разговор за семейството, децата и брака става все по-важен и по-труден

От почти  две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 20.12.24 в 15:36

Представят нематериалното културно наследство на България

Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..

публикувано на 20.12.24 в 14:05

Магията на Коледа – от миналото до днес

С   изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината.  Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..

публикувано на 20.12.24 в 13:57

Димитър Урдев: Земеделието трябва да бъде национален приоритет и в крак с новите технологии

Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..

публикувано на 20.12.24 в 11:14

Родители, учители, дори и ученици с апел: Ограничаване на социалните мрежи за малолетни

Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..

публикувано на 19.12.24 в 10:24

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16