“Извечното търсене – да откриеш себе си, винаги те отвежда до вечното. Идваме на този свят чисти. Защото идваме от вечността. В стремежа си да добием познание, се завъртаме в един омагьосан кръг: Кой съм аз? Къде е Бог? Над мене или вътре в мене? Част ли съм от него? Бог ли е в мене, или аз съм в Него? И аз всъщност кой съм? С времето, помъдрявайки, стигаш до вечното откровение: “Аз съм Алфа и Омега, началото и краят. Аз съм този, който е, който е бил и който ще бъде – Вседържителят“. Тогава отново си чист като дете, идващо от вечността, защото си вечен.”.
Този текст е своеобразен вход към изложбата нетрадиционна живопис и иконопис на Илияна Тошева „ОТКРОВЕНИЯ – в търсене на вечното”, която беше открита на 26 август в малката зала на Градската художествена галерия в Благоевград. Тя представя 29 произведения на живеещата в Сандански авторка, с разностранни интереси и умения, чието име се свързва с осъзнатата грижа за културните процеси в града.
Родена е през 1954 г. във Варна. Учи най-напред в Сандански, след това завършва художественото си образование (колеж) в София, със специалност аранжиране и реклама. Работи в областта на пространственото оформление и аранжирането на изложби, панаири и музеи. Повече от 20 години преподава иконопис в Прицърковно училище „Св. цар Петър Български“ към храм „Свети Георги“ и води курс по иконопис към Първо основно училище „Св. Климент Охридски“. Съвместно с общината в Сандански организира разнообразни детски пленери. Участва в регионални и национални изложби. Наред с рисуването, тя пише приказки, кратки разкази и поезия под псевдоним Илина Кирина. Публикува от години в алманах „Огнище“ и в сайтовете „Нова социална поезия“ и Лига за българските писатели в САЩ и чужбина. Автор е на 11 сценария, представени на сцена, също на книгите: „Приказка за моя град“ (2012), „Загадъчните тангрити. Приказки за българските владетели“ (2015), стихосбирка „Горя“ (2020) и сборник с разкази „Потайностите на метрото“ (2022). Председател е на сдружение „Жените на Сандански“ и клуб за литература, изкуство и култура. Носител е на званието „Будител на град Сандански, 2019“.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..