Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Стартира Националната програма „Българистика“

ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е един от университетите, които с екипи от БАН и още четири висши училища, ще работят през следващите три години по научната програма „Българистика“.

От такава програма имаше нужда много отдавна. Всички държави имат политика за подкрепа на своя език и култура, за създаване на национален институт. Не мога да кажа, че досега имаше нещо такова по отношение на българския език и култура. Това е една програма, която е изключително актуална днес и ние се радваме, че МОН положи усилия и стартира такава програма“ – сподели в ефира на Радио Благоевград проф. д.ф.н. Магдалена Костова-Панайотова, декан на Филологическия факултет. Проф. Панайотова поясни, че програмата е с бенефициент БАН и само 5 висши училища са одобрени със свои екипи за включване в нея. Едно от тези училища е ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград със своя Филологически факултет.

Дейностите по програмата са разнообразни и са насочени към подкрепа на чуждестранната българистика. „Не е тайна, че в последните години, особено в Европа, отношението към българския език малко се промени, а пък лекторатите почти се свиха. Има места, където остава да преподава едно местно лице и всъщност няма лекторат по български език. Особено показателно е на фона на това, че интересът към българския език на Изток, имам предвид Япония, Китай, нараства. В Китай например, в три университета се изучава български език и студентите са изключително мотивирани. Но това не може да се каже за Западна Европа. Имено в това отношение, част от дейностите на тази програма предвиждат подкрепа на млади чуждестранни българисти, които ще издадат първата си книга на български език, както и подкрепа на по-възрастни утвърдени българисти, за да се покаже отношението на държавата и на държавната политика към тяхната дейност“, коментира проф. Панайотова. В рамките на програмата ще се организират семинари, пътуващи лектории.

Екипът от Филологическия факултет е предвидил лектория, в която да бъде показана красотата на планините Рила и Пирин. Освен изучаване на български език, акцентът е и върху българската литература и култура. „Понеже правим и летни семинари по български език за чужденци, искаме да комбинираме покани, за да можем да направим приятно пребиваването  на чужденци, които да научат малко за българските народни танци, за българските приказки, за българската литература“, допълни проф. Панайотова. Тя уточни, че програмата е с продължителност три години. Спечелената сума е сериозна, като около 300 хиляди ще бъдат за Филологическия факултет.  „Научната програма „Българистика“ е първата такава сериозна програма и сериозна крачка, която се надявам да продължи и след тези три години“, коментира още  проф. Панайотова.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ЮЗУ със статут на научноизследователско висше училище

Министерският съвет прие актуализирания списък на изследователските висши училища. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград  е включен в списъка след получена висока оценка за своята научна дейност. „Ръководството на университета  си постави тази приоритетна задача и за наша радост тя беше изпълнена в рамките на миналата календарна година. Статут на..

публикувано на 09.01.25 в 13:53

Конкурс за млади автори: „Бих се родил отново“

„Бих се родил отново“ е темата на 11-ото издание на националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш“. В него могат да участват деца и младежи на възраст от 14 до 20 години. Участниците са предизвикани да разгледат идеята за новото начало, което би могло да настъпи във всяка човешка съдба, и да се запитат какви..

публикувано на 09.01.25 в 11:46

Пиринска мома в народна носия е най-новата статуя в село Пирин

Санданското село Пирин става все по-атрактивно за туристите както с хубава си природа, така и с местните забележителности, сред които е и оформящият се Музей на дървените статуи на открито. Според кмета Георги Влахов, той може би е единственият по рода си в България. Дървените фигури вече са шест, като най-новата, на Пиринска мома в местна народна..

публикувано на 09.01.25 в 11:13

Четири месеца жители на три общини чакат отговор от АПИ за разширение на опасен път

Четири месеца жители на общините Гърмен, Сатовча и Гоце Делчев чакат отговор от МРРБ и Агенция „Пътна инфраструктура“ на внесено искане за изграждане на допълнителна лента за престрояване на две места – при отбивката за село Огняново и при отбивката за село Дебрен. Хората смятат, че сега съществуващият път е изключително натоварен и създава..

публикувано на 09.01.25 в 10:16

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50