Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Стартира Националната програма „Българистика“

ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е един от университетите, които с екипи от БАН и още четири висши училища, ще работят през следващите три години по научната програма „Българистика“.

От такава програма имаше нужда много отдавна. Всички държави имат политика за подкрепа на своя език и култура, за създаване на национален институт. Не мога да кажа, че досега имаше нещо такова по отношение на българския език и култура. Това е една програма, която е изключително актуална днес и ние се радваме, че МОН положи усилия и стартира такава програма“ – сподели в ефира на Радио Благоевград проф. д.ф.н. Магдалена Костова-Панайотова, декан на Филологическия факултет. Проф. Панайотова поясни, че програмата е с бенефициент БАН и само 5 висши училища са одобрени със свои екипи за включване в нея. Едно от тези училища е ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград със своя Филологически факултет.

Дейностите по програмата са разнообразни и са насочени към подкрепа на чуждестранната българистика. „Не е тайна, че в последните години, особено в Европа, отношението към българския език малко се промени, а пък лекторатите почти се свиха. Има места, където остава да преподава едно местно лице и всъщност няма лекторат по български език. Особено показателно е на фона на това, че интересът към българския език на Изток, имам предвид Япония, Китай, нараства. В Китай например, в три университета се изучава български език и студентите са изключително мотивирани. Но това не може да се каже за Западна Европа. Имено в това отношение, част от дейностите на тази програма предвиждат подкрепа на млади чуждестранни българисти, които ще издадат първата си книга на български език, както и подкрепа на по-възрастни утвърдени българисти, за да се покаже отношението на държавата и на държавната политика към тяхната дейност“, коментира проф. Панайотова. В рамките на програмата ще се организират семинари, пътуващи лектории.

Екипът от Филологическия факултет е предвидил лектория, в която да бъде показана красотата на планините Рила и Пирин. Освен изучаване на български език, акцентът е и върху българската литература и култура. „Понеже правим и летни семинари по български език за чужденци, искаме да комбинираме покани, за да можем да направим приятно пребиваването  на чужденци, които да научат малко за българските народни танци, за българските приказки, за българската литература“, допълни проф. Панайотова. Тя уточни, че програмата е с продължителност три години. Спечелената сума е сериозна, като около 300 хиляди ще бъдат за Филологическия факултет.  „Научната програма „Българистика“ е първата такава сериозна програма и сериозна крачка, която се надявам да продължи и след тези три години“, коментира още  проф. Панайотова.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10

Милена Димитрова за новата си книга: Исках да разкажа за чужденци, посветили се на България

Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на  журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..

публикувано на 25.11.24 в 11:05