С курбан за здраве бе отбелязан храмовият празник в благоевградското село Дъбрава. Черквата „Рождество на Пресвета Богородица” е осветенапрез 1928 г.и е построена до съществуващия и до днес параклис, съграден в чест на Божията майка. Десетки жители и гости на селото запалиха свещ и се помолиха за здраве и благоденствие още в ранните часове на празничния ден.
Историята на черквата е интересна и провокира вниманието на всеки, който я посети. Атанаска Кюркчийска е една от жените, които се грижат за храма и разказва, че идеята за съграждането му идва от един пророчески сън на нейната баба.
„Моят татко едно време е работил тук като клисар. Пък баба ми, майка му, е помогнала тази черква да се построи. Първо е направен параклисът в съседство на черквата. Баба ми, като момиче, е била на жътва и при тръгване от жътвата се прибира и си ляга да си почине. Тя се е казвала Спасуна и тогава сънува, че й се казва :“Спасуна, стига си спала, а отивай там, еди къде си, има вода и камък, трябва да се направи и жито, пшеница да направиш“. И тя става, казва на майка си какво е сънувала и така започва изграждането на параклиса, а после и на черквата. Баба ми идва тук и болна е помагала, както и хората от селото. И до днес те помагат и даряват средства дори и за днешния курбан“ – споделя Атанаска Кюркчийска.
Според друга жена от селото, баба й Злата също е помагала в черквата. Тя е била много близка с пророчицата Ванга, с която преди 9-ти септември, са били изселени и заедно са живели в една къща в Сандански. Тя сподели, че вече има идея да бъде изграден манастирски комплекс на мястото на черквата „Рождество на Пресвета Богородица“ в село Дъбрава.
Това потвърди и кметът Методи Стоянов.
„Пролетта с мен се свърза Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим. Идеята му е тук да бъде изграден манастирски комплекс. Дойде тук с цял екип, огледаха, хареса им мястото и се надявам, в близко бъдеще това нещо да се случи. Хем ще се привличат посетители, хем ще има служби всеки ден, а и ще се запази и иконописът, който е същия като в „Александър Невски“- съобщи за Радио Благоевград Методи Стоянов.
6 казана с курбан за здраве приготви за днешния храмов празник в село Дъбрава Фимка Павлова, която се занимава с подобна важна и отговорна дейност повече от 20 години. За целта са използвани 7 животни. По думите й, приготвянето на толкова много храна е отговорна работа, за която трябва майсторлък и много любов.
„Трябва да си отговорен за това нещо, иначе не става. Тайната на хубавия курбан е любовта към готвенето, то към всичко е така. Нещо отвътре ти идва и ти казва кога да спреш и за сол и за всичко. Приятно ми е, приготвяла съм много курбани за тези повече от 20 години. Най-голямото удовлетворение е да чуеш хубавата дума, че е било вкусно. Това ти дава хъс, макар и изморен, пак да работиш. Това е тайната - обичаш ли да работиш ще стане, не го ли обичаш, по-добре се откажи от него, нищо не става. Нека има здраве, хляб и мир за всички хора“ – това си пожелахме с Фимка Павлова, майстор на курбана в село Дъбрава, по повод днешния храмов празник.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..