Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Малка Богородица в село Дъбрава

С курбан за здраве бе отбелязан храмовият празник в благоевградското село Дъбрава. Черквата „Рождество на Пресвета Богородица” е осветенапрез 1928 г.и е построена до съществуващия и до днес параклис, съграден в чест на Божията майка. Десетки жители и гости на селото запалиха свещ и се помолиха за здраве и благоденствие още в ранните часове на празничния ден.

Историята на черквата е интересна и провокира вниманието на всеки, който я посети. Атанаска Кюркчийска е една от жените, които се грижат за храма и разказва, че идеята за съграждането му идва от един пророчески сън на нейната баба.

 „Моят татко едно време е работил тук като клисар. Пък баба ми, майка му, е помогнала тази черква да се построи. Първо е направен параклисът в съседство на черквата. Баба ми, като момиче, е била на жътва и при тръгване от жътвата се прибира и си ляга да си почине. Тя се е казвала Спасуна и тогава сънува, че й се казва :“Спасуна, стига си спала, а отивай там, еди къде си, има вода и камък, трябва да се направи и жито, пшеница да направиш“. И тя става, казва на майка си какво е сънувала и така започва изграждането на параклиса, а после и на черквата. Баба ми идва тук и болна е помагала, както и хората от селото.  И до днес те помагат и даряват средства дори и за днешния курбан“ – споделя Атанаска Кюркчийска.

Според друга жена от селото, баба й Злата също е помагала в черквата. Тя е била много близка с пророчицата Ванга, с която преди 9-ти септември, са били изселени и заедно са живели в една къща в Сандански. Тя сподели, че вече има идея да бъде изграден манастирски комплекс на мястото на черквата „Рождество на Пресвета Богородица“ в село Дъбрава.

Това потвърди и кметът Методи Стоянов.

Пролетта с мен се свърза Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим. Идеята му е тук да бъде изграден манастирски комплекс. Дойде тук с цял екип, огледаха, хареса им мястото и се надявам, в близко бъдеще това нещо да се случи. Хем ще се привличат посетители, хем ще има служби всеки ден, а и ще се запази и иконописът, който е същия като в „Александър Невски“- съобщи за Радио Благоевград Методи Стоянов.

6 казана с курбан за здраве приготви за днешния храмов празник в село Дъбрава Фимка Павлова, която се занимава с подобна важна и отговорна дейност повече от 20 години. За целта са използвани 7 животни. По думите й, приготвянето на толкова много храна е отговорна работа, за която трябва майсторлък и много любов.

Трябва да си отговорен за това нещо, иначе не става. Тайната на хубавия курбан е любовта към готвенето, то към всичко е така. Нещо отвътре ти идва и ти казва кога да спреш и за сол и за всичко. Приятно ми е, приготвяла съм много курбани за тези повече от 20 години. Най-голямото удовлетворение е да чуеш хубавата дума, че е било вкусно. Това ти дава хъс, макар и изморен, пак да работиш. Това е тайната - обичаш ли да работиш ще стане, не го ли обичаш, по-добре се откажи от него, нищо не става. Нека има здраве, хляб и мир за всички хора“ – това си пожелахме с Фимка Павлова, майстор на курбана в село Дъбрава, по повод днешния храмов празник.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21