Над 700 хил. ученици влизат утре в класните стаи на близо 2 350 български училища. Над 50 хил. от тях ще прекрачат училищния праг за първи път.
Днес е последният ден на подготовка за старта на новата учебна година.
Всички училища на територията на Югозападна България са в очакване на своите възпитаници.
Какво е усещането на онези от тях, които за първи път влизат в класните стаи, и на онези, които се готвят за последната си учебна година, разказва в репортажа си Бойка Браткова.
Въпреки катаклизмите, през които преминава българското училище, 15-ти септември продължава да носи усещането за празничност в нашия календар.
Традиционно, в първите септемврийски дни, суматохата най-вече сред родителите на първокрласниците, е на сериозни обороти.
Днес обаче, няма да наблегнем на това. Нито на цените на училищнте пособия; нито колко струва подготовката за цялостния нов облик на българския ученик. А килограми изчисления са се правили по темата колко тежат ученическите раници.
Днес се срещаме с трепета на първолака и с леката тъга на абитуриента.
Седемгодишната Галя ни разказва за очакванатео си от първия учебен ден.
Антоана и нейните връстници от благоевградската Математическа гимназия тази сутрин имаха сериозни ангажименти. Подготовка за последния марш на училищното знаме пред строя. Те са знаменосците, които ще трябва да предадат светинята след няколко месеца на следващия випуск.
Разбира се, носталгията тепърва ще се усеща сред зрелостниците с пълна сила. И ще осъзнават, че промяната в тях е настъпила неусетно, което значи, че вече са пораснали.
Факт, който Димо възприема и чрез правото му да гласува на избори за първи път.
Деветте общини от Кюстендилска област подготвят декларация по инициатива на Общинските съвети, с която настояват за по-бързото изграждане на траневропейския коридор №8. Той трябва да започне от граничния пункт Гюешево към Северна Македония, който е близо до Кюстендил. Целта на първия етап е да се направи връзка с автомагистрала „Струма“ до..
Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..
„Самота“ и „Огън от спомени“ са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание. От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо с пиано,..
Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”. През учебната 2024/2025 г . 1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..
От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..