Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Още три СТЕМ центъра откриват в ЮЗУ

През 2020 година стартира Националната програма „Изграждане на училищна СТЕМ среда“, която създава нова визия на българското училище. Програмата е за средните училища, но не касае университетите. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е първият университет в България с изграден СТЕМ център за подготовка на бъдещите учители.

Замисълът на СТЕМ базираното обучение е да се постигне интегриран ефект в образователния процес. СТЕМ центрове имаше създадени в училищата, но не и в университетите. Ние открихме един голям дефицит в това, че нашите студенти не бяха достатъчно добре подготвени да влязат в училище с тази нова технология. Това им създаваше дискомфорт. Ето защо ЮЗУ „Н. Рилски“  Благоевград с вътрешен проект, със собствени средства се зае да създаде един такъв център, един вид тренажор, в който да могат да бъдат обучавани студентите, бъдещи учители. Тук ще кажа с абсолютната съпричастност на ректора на университета проф. Борислав Юруков и основния двигател в проекта по създаването и реализацията на СТЕМ лабораторията  и СТЕМ центъра д-р Марияна Шехова“ – сподели за Радио Благоевград зам.-ректорът на висшето училище доц. д-р Ицка Дерижан.  

Тя допълни, че идеята да бъде създаден СТЕМ център в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е много добра. Нещо повече. В момента се  създават още два СТЕМ центъра. И трети, който ще бъде по проект на МОН „Повишаване компетентностите на преподавателите на ВУЗ, подготвящи бъдещи учители“. „Ще бъдем наистина иновативен университет. Това много ни радва. Това ще бъде още една стъпка към развитието на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград като научно-изследователски университет“ , коментира още доц. д-р Ицка Дерижан.

Д-р Марияна Шехова обясни, че двете зали на СТЕМ центъра са дигитално свързани със система, която, която позволява в двете зали едновременно да се обучават студенти. Първата лаборатория е за практически занятия. Втората зала е за проектно базирано обучение. Двете зали са за всички студенти по всички специалности в университета, които за този период са 3 000. „Лабораториите практически имат много възможности, има разбиране от колегите, има голям интерес от страна на студентите. Възможностите тепърва ще се разгръщат. Всичко вече е дигитално. На нас чисто теоретично в тези зали няма да ни трябват учебници, няма да ни трябват някакви лабораторни допълнителни материали. Всичко е в системата Мозабук, която позволява на студентите да преминат отвъд реалното пространство. Всичко е с дигитално съдържание. Но не означава, че студентът трябва да влезе без теоретична подготовка. Той се подготвя теоретично, но самите зали са създадени като академичен център за подготовка. В момента във Факултета по педагогика се подготвят дигитално преподавателите. В началото на октомври влизат първите студенти“, обобщи д-р Марияна Шехова.





                   


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

След последната сесия на ЕП: време за равносметка

През седмицата се проведе последната пленарна сесия на Европейския парламент в Страсбург. Какво успя да свърши и за какво не стигна време? Какви ще бъдат предизвикателствата, на които следващият състав на ЕП ще трябва да отговори. В предаването “Събития и личности” разговаряхме с трима български евродепутати. За енергетиката, индустрията и..

публикувано на 26.04.24 в 11:25

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25