През 2020 година стартира Националната програма „Изграждане на училищна СТЕМ среда“, която създава нова визия на българското училище. Програмата е за средните училища, но не касае университетите. ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е първият университет в България с изграден СТЕМ център за подготовка на бъдещите учители.
„Замисълът на СТЕМ базираното обучение е да се постигне интегриран ефект в образователния процес. СТЕМ центрове имаше създадени в училищата, но не и в университетите. Ние открихме един голям дефицит в това, че нашите студенти не бяха достатъчно добре подготвени да влязат в училище с тази нова технология. Това им създаваше дискомфорт. Ето защо ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград с вътрешен проект, със собствени средства се зае да създаде един такъв център, един вид тренажор, в който да могат да бъдат обучавани студентите, бъдещи учители. Тук ще кажа с абсолютната съпричастност на ректора на университета проф. Борислав Юруков и основния двигател в проекта по създаването и реализацията на СТЕМ лабораторията и СТЕМ центъра д-р Марияна Шехова“ – сподели за Радио Благоевград зам.-ректорът на висшето училище доц. д-р Ицка Дерижан.
Тя допълни, че идеята да бъде създаден СТЕМ център в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград е много добра. Нещо повече. В момента се създават още два СТЕМ центъра. И трети, който ще бъде по проект на МОН „Повишаване компетентностите на преподавателите на ВУЗ, подготвящи бъдещи учители“. „Ще бъдем наистина иновативен университет. Това много ни радва. Това ще бъде още една стъпка към развитието на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград като научно-изследователски университет“ , коментира още доц. д-р Ицка Дерижан.
Д-р Марияна Шехова обясни, че двете зали на СТЕМ центъра са дигитално свързани със система, която, която позволява в двете зали едновременно да се обучават студенти. Първата лаборатория е за практически занятия. Втората зала е за проектно базирано обучение. Двете зали са за всички студенти по всички специалности в университета, които за този период са 3 000. „Лабораториите практически имат много възможности, има разбиране от колегите, има голям интерес от страна на студентите. Възможностите тепърва ще се разгръщат. Всичко вече е дигитално. На нас чисто теоретично в тези зали няма да ни трябват учебници, няма да ни трябват някакви лабораторни допълнителни материали. Всичко е в системата Мозабук, която позволява на студентите да преминат отвъд реалното пространство. Всичко е с дигитално съдържание. Но не означава, че студентът трябва да влезе без теоретична подготовка. Той се подготвя теоретично, но самите зали са създадени като академичен център за подготовка. В момента във Факултета по педагогика се подготвят дигитално преподавателите. В началото на октомври влизат първите студенти“, обобщи д-р Марияна Шехова.
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..