Доброволци от Фондация „Солидарност в действие“ изградиха летен лагер край бобошевското село Вуково по проект „Съзвуково. Културно-идеен център – Изкуство сред природата“.
Проектът „Съзвуково“ цели откриване на споделено пространство за културен обмен и пренасяне на разнообразни младежки събития в извънградска среда. Конкретната дейност на доброволците до момента е съсредоточена главно в реновиране на Летния лагер под Скалата в партньорство с местните хора от село Вуково. Проектът е акт на солидарност с неглижираните извънградски райони и хора като акцентира върху проблемите за липсата на качествен културен и социален живот в селото. Доброволческите дейности по реновирането и събитията са финансирани от Европейския корпус за солидарност и подкрепени от Фондация „Солидарност в действие“.
Лагерът „Съзвуково“ е сцена за иновативни инициативи в приключенска среда. „Искаме да изследваме влиянието на природата върху хора и събития от градски тип, както и да подчертаем хубавите страни на живота извън града. С времето се надяваме чрез събитийни срещи сред природата да създадем общност от съмишленици, практикуващи както нови, така и стари изкуства и занаяти, които ще имат силата да влияят чрез преоткриване на утвърдени ценности“ – казва Илина Стефанова, сценограф и координатор на проекта. Тя посочи, че хората от с. Вуково пазят спомени и с носталгия си спомнятза живота в селото преди години, изпълнено с много деца. „Имали са кино и собствена радиоточка и ние желаем с много ентусиазъм и хъс да възвърнем този живот и радостта, която е присъствала там“ . Идеята на младите хора е сред природата да се организират пленери, концертни изяви, обучителни срещи с деца от училищата, срещи с местните хора, които да предадат своите умения за плетене на кошници, бране на плодове. То този начин днешните млади хора ще се върнат към корените си като научат повече за народните ни обичаи. „Връзката между поколенията според мен дава много енергия за този продукт, който вече се създава на място.“ Към доброволците се присъединяват много приятели и съмишленици.
Заключителното събитие по проекта ще бъде на 30 октомври в Лагера с прожекция на видео материал за с. Вуково. „Надяваме се да дойдат хора, очакваме да събудим и вашия интерес към каузата ни и с ваша помощ да достигнем до повече съмишленици, публика и осъзнати и осъзнаващи се личности“.
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..