Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избирателната активност е може би най-ниска от десетилетия

Избирателната активност бе една от най-коментираните теми след проведените на 2 октомври извънредните парламентарни избори. Според Светлин Тачев, политолог в Агенция „Галъп интернешънъл болкан“, с която БНР работеше съвместно в изборния ден, не е изключено да се окаже, че това е най-ниската избирателна активност до момента, от проведените през 1991 година първи парламентарни избори в България, досега.

Естествено, тя ерозира през годините три пъти, като е повишена през 2001, 2009 и 2017 г., когато въведоха задължителното гласуване. Тогава много хора повярваха, че може да има санкции и гласуването се повиши. Но, избирателната активност ерозира, особено през последните две години. На 4 април избирателната активност беше сравнително висока, като отбележим, че тогава имаше повишение на пандемията от коронавирус, много анализатори смятаха, че хората няма да гласуват. Тогава активността беше около 50%  и това беше добре за самата ситуация. Но, през всичките тези години, различни фактори са влияли върху избирателната активност и вчера основният фактор беше умората у хората“ -  коментира за Радио Благоевград политологът Светлин Тачев.

Според него, този изборен маратон, който направихме от 2021г. досега, наистина повлия на хората да излязат и да гласуват.

И това е един сигнал, дори и да не е по-ниска избирателната активност, да е колкото на последните парламентарни избори, която бе най-ниската до момента, това е сигнал за политическите формации, че българските граждани са изморени и трябва да се търси начин, как да се излезе от политическата криза“ – съобщи още политологът, според когото, сме на прага „ да си счупим демокрацията“.

По думите му, спиралата от предсрочни избори няма да доведе до нищо добро. Затова, политическите партии трябва да бъдат по диалогични. В следващия парламент обаче, политическият пъзел ще бъде нареден много трудно.

Най-добрият вариант за съставяне на правителство е да се правят компромиси, дори и с цената на партийна подкрепа. Добър вариант е кратък програмен кабинет, примерно със срок от няколко месеца, който да помогне на страната да премине през зимните месеци, които се очаква да са трудни. Ще е най-голямата грешка, ако точно в тези месеци, ние да нямаме работещо Народно събрание“ – категоричен е Светлин Тачев.

Чуйте подробностите в интервюто на Биляна Славчева със Светлин Тачев:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38