Започна обучението на преподавателите от ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград в първия университетски СТЕМ център в страната. През обучение в СТЕМ центъра вече преминаха преподавателите от Факултета по педагогика. Те се запознаха с начина на използване на образователния софтуер mozaBook, както и работа с технологията zSpace, която дава възможност за обучение чрез виртуални 3D холограми и симулации на експерименти във виртуална и добавена реалност.
Доц.д-р Даниела Томова, зам.-декан на Факултета по педагогика: „ Първият СТЕМ център е изграден в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград по проект на Факултета по педагогика. В много училища навлиза тази технология и най-вече в началния етап, както и при преподаването на науките химия, физика, математика. Идеята на този СТЕМ център беше нашите студенти, когато придобият педагогическа правоспособност и се окажат в училище, в което има такава налична СТЕМ система, да могат да я използват.“ Доц. д-р Даниела Томова поясни, че обучението на преподавателите в СТЕМ среда започва с преподавателите от Факултета по педагогика, но през следващите седмици през обучение ще преминат преподаватели и от другите факултети, които на по-късен етап ще запознават студентите с възможностите на новите технологии.
Обучението на преподавателите от ЮЗУ „Н. Рилски“ в СТЕМ среда се води от Александър Чантов, експерт „Обучения и квалификации“ във фирмата, която отговаря за техническата част от СТЕМ кабинетите във висшето училище. „Това обучение включва най-вече конкретни технологии, които подпомагат обучението по методологията СТЕМ. Тук говорим за използване на методологията като конфигурация, т. е. не просто отделни парчета технологии, които нямат общо , а неща, които се съчетават добре, за да се повиши качеството, ефективността на учебния процес. Част от въпросната технология – интерактивни дисплеи; софтуер, който е конкретно образователен с ресурси, които подпомагат учителите да водят по-интересни и по-ангажиращи занимания. Включително има една станция zSpace, стереоскопична станция, която предлага възможност да управляваме в пространството 3D модели. Т.е. имаме възможност ръцете ни да са върху това, което изучаваме. Дали ще е човешка клетка, дали ще е устройство на двигател, дали ще е модел на сграда, можем да ги въртим в различни позиции, да ги виждаме, да ги сглобяваме и разглобяваме и т.н. Включително и 3D принтер, с който можем това, което сме визуализирали, да го изградим във физическия, в реалния свят като модел. Тези неща се съчетават добре и е редно и обучението им да бъде в един цялостен подход, за да се схване връзката между отделните елементи.“
Педагогическите специалисти, участвали в обученията, получиха безплатен достъп до образователния софтуер mozaBooK.В рамките на месец те могат да ползват богатата мултимедийната библиотека, която съдържа повече от 1 200 интерактивни 3D анимации, стотици образователни видеоклипове, аудио файлове и работни листове.
Освен преподавателите от Факултета по педагогика, в обучения в СТЕМ центъра ще се включат преподаватели от останалите факултети на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград.
В момента се създават още два СТЕМ центъравъв висшето училище. И трети, който ще бъде по проект на МОН „Повишаване компетентностите на преподавателите на ВУЗ, подготвящи бъдещи учители“.
В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..
За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..