Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музеят в Благоевград с участие на Международен конгрес по нумизматика във Варшава

Международният конгрес се провежда на всеки шест години и представлява световно признатото събитие от най-високо ниво в областта на нумизматиката. Конгресът е част от политиката за популяризиране, опазване, валоризация и развитие на материалното и нематериално културно наследство. Това е уникална възможност за куратори, историци, професионални експерти, колекционери и всички участници да се срещнат помежду си и да споделят своята страст, както и да представят най-новите постижения в науката. Участието на такъв форум повишава авторитета на европейско и световно ниво и допринася да бъдем разпознаваеми в световните нумизматични среди. Това е и изключителна възможност за популяризирането на българското културно наследство и в частност нумизматичните колекции на българските музеи. Подборът на участниците се извършва по най-високи критерии от международна комисия, година преди провеждането на конгреса. За първи път от България има над 10 представители на този конгрес с участието на музейни специалисти от РИМ Благоевград, РИМ София, РИМ Стара Загора и от Софийския университет.

Фурор в нумизматичната наука предизвиква изследването на д-р Нина Хаджиева, нумизмат, куратор на нумизматичната колекция на РИМ Благоевград. Тя участва в панел „Тракия“ и „Северна Гърция“.

Аз исках да представя едно много емблематично съкровище за Югозападна Тракия – съкровището от Скребатно. Такова няма регистрирано от тази епоха, 6-4 в.пр. Христа. Такова друго съкровище няма регистрирано до ден днешен не само в България, на Балканите, но и в света. Тези съкровища рядко достигат до музеите. Те се намират, но се разграбват, разпиляват от иманяри, от колекционери и т.н.“ 

Д-р Хаджиева посочи за слушателите на Радио Благоевград каква е методиката, по която се работи при изследването на монетите. Монетите се изследват като тегло, номинал, като изображения и иконография. Стига се до момент, в който не може да се продължи. Нейната идея е да се направи анализ на монетите от конкретното съкровище.

Ние изследвахме с един специален инструмент, нарича се XRF фруоресцентен анализатор, който изследва съдържанието на метал в монетата. Показва колко процента е среброто, златото, медта и какви други елементи има. Това е следващата стъпка в науката нумизматика, защото ние по този начин можем да хванем фалшиви монети. Друго, много важно за мен е, че аз искам да докажа, че тези монети  и металите, от които са изработени, са от Тракия, от Родопите, Западните Родопи, долината на Средна Места и полето на гр. Гоце Делчев. Монетите са направени от висок процент сребро, между 97 и 99.9 чистота на среброто. Целта е да се направи достатъчно добра статистика, да има обем от такива анализи, за да може в един момент статистически да направим заключения. Аз сега направих първите няколко стъпки. Тези монети досега в науката се наричат тасоски. На остров Тасос обаче такива монети няма, а 200 години в цял свят тези монети се водят тасоски. Те са тракийски монети. Тяхната концентрация реално е точно в средното течение на река Места, гоцеделчевското поле  и Западните Родопи. Там е най-голямата концентрация. Това е нещо интересно за световната нумизматика. Хората доста се заинтересуваха, защото това е подмяна на една  двеста годишна повтаряна мантра и досега всички знаят, че това са тасоски монети, че са гръцки монети и в един момент  идва някои и казва: Не! Това са тракийски монети, т.е. ние по някакъв начин подкопаваме цялата научна литература до този момент. Но в крайна сметка науката е точно затова, да оборва и да доказва хипотези и да изкарва истината“.

Д-р Нина Хаджиева продължава изследването върху монетите от съкровището в Скребатно.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Банско се справя с бездомните кучета с насърчаване на осиновяването

Перманентната кампания на Община Банско за осиновяване на бездомни кучета донесе радост в още едно семейство. Синът на сем. Дурчови вече си има четириног приятел, за когото обещава да се грижи сам и да го води навсякъде със себе си. Кампанията Осинови ме: БезДОМен или ДОМашен - ти решаваш! стартира в края на миналата година. „Три..

публикувано на 10.07.24 в 14:41

Цветанка Гаврилова: Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс

Мечтая България да бъде домакин на световен танцов конкурс. Имаме всички дадености за това – отношение към танцовото изкуство и много талантливи деца и млади хора. Страната ни показа изключително присъствие на Световната танцова купа в Прага, състезание, което си е извоювало славата на лятна танцова олимпиада. Това заяви д-р Цветанка Гаврилова,..

публикувано на 10.07.24 в 12:44

Иван Узунов: Борбата с дезинформацията става все по-трудна

Проектът “Млади разбивачи на градски митове” обедини усилията на  Сдружение “Безопасни детски площадки”,  “ВАМО” ЕООД – Благоевград и Асоциацията по дигитален активизъм с ученици от Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия “Васил Левски” и Национална хуманитарна гимназия  „Св. св. Кирил и Методий“ (Бивша Солунска) в..

публикувано на 10.07.24 в 10:06

Учител по народно пеене с банска песен на „Пирин фолк“

Преподавателката по народно пеене към НЧ "Никола Вапцаров" в Банско Нели Михайлова спечели най-високата оценка в селекцията на участниците за тазгодишното издание на фестивала „Пирин Фолк“. Това е първото участие на изпълнител от Банско в конкурса за песен на македонска фолклорна основа в Сандански. Нели Михайлова ще се представи с автентична..

публикувано на 09.07.24 в 13:37

Труден, но много успешен сезон с пълни зали за Кукления театър в Благоевград

Започна дългоочакваният ремонт на Куклен театър - Благоевград. В следващите два месеца изцяло ще бъде преобразен салонът на театъра, така че актьорите и малките зрители да посрещнат новия театрален сезон в по-приветлива и уютна обстановка.  Местата ще бъдат увеличени от 90 на 130. „Изминалият сезон за театъра беше труден, но много..

публикувано на 08.07.24 в 15:38

"Еко кът - обитателите на кестеновите гори" изграждат в петричкото село Коларово

"Еко кът - обитателите на кестеновите гори", предназначен предимно за игра на децата, ще бъде една от новите придобивки за жителите и гостите на петричкото селото Коларово. Съоръжението ще бъде изградено по проект, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Съоръжението ще допринесе и за по-добра визия на входа и изхода на..

публикувано на 08.07.24 в 14:16

Щетите за България от липсата на депозитна система са огромни – и за хората, и за природата

Веки ден в нашата страна се изхвърлят два милиона пластмасови бутилки. „ И това не са просто купените и употребените, а това са изхвърлените не където трябва пластмасови бутилки “, уточни  в интервю за Радио Благоевград Евгения Ташева от екип „Нулеви отпадъци“ на сдружението „За Земята“. Неправителствената организация от години анализира..

публикувано на 08.07.24 в 10:18