„Голяма част от програмата за санирането на старите многофамилни жилищни сгради по Плана за възстановяване и устойчивост вече е известна. Очаква се тя да започне след две или три седмици“, съобщи в интервю за Радио Благоевград Светослав Стойков, енергиен експерт от екологичното сдружението „За Земята“. Той поясни, че има още неясноти, които ще бъдат изчистени и обявена финалната версия на програмата.
Това, което е ясно към момента, са заложените 1,4 млрд. лева, за които може да се кандидатства за жилищни сгради, проектирани преди 26 април 1999 година във всичките 265 общини, с минимум 4 самостоятелни жилища и повече от един собственик.
Определени са двата етапа за кандидатстване: първият – до 31 март 2023 година със 100% държавно финансиране, а вторият е до края на декември 2023 година с 80% държавно финансиране и 20% от собствениците. „Сдруженията на етажна собственост са на първо място, те са крайните получатели на програмата, като задължителните партньори са общинските администрации. Те трябва да извършат всички действия, свързани с кандидатстването и изпълнението на проекта от името на сдруженията на собствениците“, подчерта Светослав Стойков и посочи, че всички сгради, които ще бъдат подкрепени, трябва да постигнат енергиен клас B и минимум 30% спестявания на първична енергия
Дейностите, допустими по програмата са: подмяна на дограми, монтаж на топлоизолация по стени, покриви, подове, монтиране на възобновяеми енергийни източници. Няма да се финансира подмяната на асансьори, но ще са допустими системи за оползотворяване на енергията от възобновяеми енергийни източници, ремонт или подмяна на отоплителни, охладителни и вентилационни системи в общите части на сградата, замяна на вертикалните отоплителни системи с хоризонтални, ремонт на електрическите системи в общите части и монтаж на енергоспестяващо осветление, системи за автоматизирано осветление и други. „Не се финансира и подмяна на отоплителни уреди вътре в жилищата, които обитаваме“, посочи още експертът и отбеляза неравнопоставеността при оценката на проекти за сградите в по-малките и в по-големите общини; проблемите с енергийното обследване на сградите и техническите паспорти; с участието на енергийно бедните българи.
Интервюто със Светослав Стойков чуйте в звуковия файл.
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":