Жителите на санданското село Пирин посрещат днешния празник Пухтьо с нова дървена статуя, този път на Свети Никола. Тя бе поставена в центъра на селото наскоро, в съседство с прочутата статуя на Змея, който е другият закрилник на местните хора. В празничния 7 ноември, новата статуя на Свети Никола ще бъде официално осветена.
„Патронът на черквата е Свети Никола, точно затова сме направили статуя на светеца, която ще осветим в празничния ден. Сложили сме я в центъра на селото, така че тези, които не могат да се качат до храма, да могат там да запалят свещ. Около статуята ще сложим свещник, където ще могат да се палят свещите на открито“ – съобщи за Радио Благоевград кметът на село Пирин Георги Влахов.
Той разказа, че от отколешни времена, в първия понеделник преди Архангеловден, в черквата се прави курбан за здраве. Празникът Пухьо не е църковен, но е народен празник на селото.
„Празникът се чества откакто го има селото. Имало е епидемия, много хора са измирали и са решили да направят курбан. Обаче, са се чудили какво животно да заколят. Седнали на мегдана и са умували, какво животно да жертват – овца, бик, крава или вол. През това време минал един вол, на когото му викали Пухтьо. И се казали: „Айде да заколим Пухтьо за курбана“ и така останало името на празника Пухтьо“ – обясни кметът на село Пирин Георги Влахов.
На 7 ноември в 12 ч. е освещаването на новата статуя на Свети Никола, а курбана за здраве ще бъде раздаден след 13 ч. Очаква се да присъстват много хора, както местни, така и гости.
Дървените статуи в село Пирин провокират все повече интереса на туристите, които идват да се снимат с тях и да разгледат местните забалежителности. Идеята на кмета е да превърне населеното място в център на дърворезбите, като постави и още дървени фигури.
„Най-новата ми идея е да поставим нова статуя на Яне Сандански или на местния герой Спиро Войвода. За решението ще се допитам до местните хора, но повече като че ли наблягаме на Спиро Войвода. Изработката и на тази дървена статуя ще бъде дело на дърворезбаря Радко Бъчваров, който е автор и на другите две статуи – на Змея и на Свети Никола“ – уточни още Георги Влахов, който пожела на местните хора да са здрави, за да продължават да поддържат живота в селото и интереса към него.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Влахов:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..