От 2 ноември стартира приемът на документи за кандидатстване по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски производители“ от Програмата за развитие на селските райони – 2014-2020г. За подпомагането могат да кандидатстват стопани на възраст от 18 до навършени 40 години. Бюджетът на помощта е в размер на около 30 милиона лева, които ще бъдат разпределени за около 630 проектни предложения.
„Общият размер за един кандидат е в левовата равностойност на 25 хиляди евро, които се изплащат на два транша. Първият транш е след приемане на проектното предложение в размер на 12 500 хиляди евро, а вторият транш е в същия размер, но когато се установи от Държавен фонд „Земеделие“ точното изпълнение на бизнес плана, това, което е заложено в него“ – съобщи в студиото на Радио Благоевград Стилиян Рупов главен експерт, координатор в Областната служба за съвети в земеделието – Благоевград.
По думите му, заложеното в бизнес плана трябва да бъде коректно изпълнено в оранжерията, градината или животновъдния обект, тоест, в това, с което ще се занимава стопанинът. Допустими за участие са лицата, навършили 18 години и регистрирани за първи път като земеделски стопани по НАРЕДБА 3. Самата регистрация се извършва по местонахождение на имотите на стопанството, а регистрацията, при която се получава „зеленото картонче“, се извършва по постоянен адрес на земеделския стопанин.
„Другото важно условие е това, с което ще се занимава стопанинът, да има давност поне 5 години от подаването на проектното предложение. Важно условие е и земеделските производители да имат икономически размер на стопанството между 8 и 11 хиляди евро, измерен в стандартен производствен обем. Таблицата е качена на сайта, има я и в Областната служба за съвети в земеделието, всеки желаещ може да направи проверка за своето стопанство“ – уточни още Стилиян Рупов, който напомни, че и земята на стопанството трябва да бъде узаконена или стопанинът да притежава документ за наем.
Експертът напомни, че експертите в Националната служба за съвети в земеделието ще изготвят отново напълно безплатно проектните предложения, както и ще съдействат за изпращането им в системата ИСУН. Така ще се пести средства и време на стопаните. В течение на Програмата, одобрените кандидати трябва да изкарат два обучителни курса, които са абсолютно безплатни.
Документите, които трябва да бъдат подготвени са – бизнес планът, за който помагат експертите, документите за земята с актуална скица, правно основание от службите по земеделие, за животновъдните обекти трябва да има и удостоверение от БАБХ по член 137.
Приемът на документите е по принцип до 6 януари, 2023 г., но до края на декември тази година, те трябва да бъдат подадени в Областните служби за съвети в земеделието, откъдето ще ги придвижат до електронната система.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева със Стилиян Рупов:
"... заработи с рицарска прямота и твърдост..." - тази характеристика на работата на Иван Гарванов във ВМОРО след сливането с Българското тайно революционно братство в началото на 1900 г. дава Христо Силянов. Месеци по-късно Гарванов става председател на ЦК на организацията. Убит е - заедно с Борис Сарафов - на 28 ноември 1907 г. от Тодор Паница: още..
Спомени, романтика и копнеж по вечното лято събира в себе си емоционалната изповед „Събуди ме чак през май“. Мери Бойс Бенд пуска трети нов сингъл за тази година. В навечерието на своята 30-та годишнина групата работи по нов албум в уникалния си мелодичен стил. „Написахме „Събуди ме чак през май“ на 27 юли. Помня много точно датата, в която..
Брайл FM е онлайн радио, което през 2014 година се създава от група незрящи, а идеята им е освен да помагат на своите слушатели и да обучават други незрящи хора в занаята журналистика. Това е единствената медия, в която се обучават и работят специалисти с различни дефицити. Радиото е още една възможност за социализиране на тези хора със..
Има автори, които успяват да се превърнат в глас на своето поколение. И да го изрекат - с болките, разочарованията, надеждите. И да останат - да живеят във и чрез следващи поколения, отново и отново. Такъв поет беше Георги Рупчев , с когото се разделихме на 28.11.2001 г. Спомнихме си за него и в изданието на "Арт сезони" на 30 ноември чрез първата чест..
Осъзнаваме ли тежестта на времето върху нас? Все си казваме „има време“ - има време за това, има време за онова, а то - времето - просто си изтича. Страхът от това да покажем себе си и възможностите си пред света, пък е другата спънка в житейското ни развитие, защото винаги е първо мисълта „Какво ще кажат хората?“. На големия екран в българските..
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..