„Важно е по две причини: за да защитим потребителите след либерализацията на енергийния пазар от покачващите се цени и втората причина са проектите за целите на сградното обновяване. Защото би трябвало под някаква форма, енергийно бедните да получат допълнителна финансова подкрепа за обновяване на сгради. Когато имаме определен процент съфинансиране от собствениците се налага по някакъв начин приоритизирането на енергийно бедните“, поясни за Радио Благоевград Светослав Стойков, енергиен експерт от сдружението „За Земята“. Той напомни, че в енергийната сфера целта е да се доближим до темповете, приети с „вълната на обновяване“ от ЕК преди няколко години – 3% обновяване на сгради на годишна база. Жилищният фонд на страните в ЕС (България не е изключение) е стар, не е достатъчно ефективен, „отговаря“ за 40% от енергийните разходи на Европа и за въглеродните емисии. „Желанието на неправителствения сектор е реформите да се случат по най-добрия възможен начин. Защото в момента се наблюдава едно бързане, за да се отговори на изискванията на Плана за възстановяване и устойчивост. В момента дефиницията за енергийна бедност е разработвана единствено за целите на кандидатстването по програмата за обновяване и включва само собственици на жилища в многофамилни сгради. Изключени са наематели, ползватели на общински жилища, социално слаби, както и всички живеещи в еднофамилни сгради“, каза още експертът и подчерта, че „апелираме и работим за една цялостност на всички реформи, а не да бъдат фрагментирани, за да отговорим на формалните изисквания на Плана за възстановяване и устойчивост. Защото най-вероятно след няколко години ще трябва отново да отворим и да преработим дефиницията, а може би и голяма част от останалите реформи, за да ги доизгладим“.
На въпрос на слушател на Радио Благоевград, дали се предвижда финансова помощ за санирането на самостоятелни къщи и еднофамилни сгради, Светослав Стойков отговори: „Това е едно наше притеснение, че на практика, една много голяма част от гражданите на страната е невъзможно да получат средства за сградното обновяване на еднофамилните си жилища, защото не е предвидена в програмата за саниране по Плана за възстановяване и устойчивост. Очаква се да има по програма „Региона в растеж“. Това е една от програмите, която очакваме да стартира, може би в рамките на следващата година, но все още не са ясни параметрите. Предполагам, че до няколко месеца, пролетта догодина, да имаме малко повече информация“.
Интервюто със Светослав Стойков чуйте в звуковия файл.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..