Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Специалните деца

Приобщаването на децата със специални образователни потребности в училище е приоритет в работата на фондацията „За утре“, която е със седалище в Благоевград. Целта, която са си поставили, е да организират групови занимания, като наред с образователната работа с децата се стремят да създадат и нужните социални и комуникативни умения.

Димитър Урдев от неправителствената организация сподели своя опит като родител на дете със СОП. Според него начинът, по който функционира системата на образование не е това, от което тези деца имат нужда. „Самата система няма сили сама да се промени, тя има нужда от външен натиск, за да изпълнява пълноценно своите функции. Това не е проблем само за децата със СОП, това е проблем и за децата, които имат малки дефицити, почти незабележими, но те се отразяват върху способността им да участват адекватно в образователния процес. Има много програми, които се опитват да разрешат тези проблеми“, сподели за Радио Благоевград Димитър Урдев. Според него не е оценена докрай способността на системата да приеме тези деца от гледна точка на подготовката на педагогическия персонал. „Това е моята цел: да накарам системата да възприеме един модел на работа, с който на тези деца ще може да им се предостави пълната подкрепа, от която имат нужда. От една страна образователният процес да е организиран по подходящ за тях начин. От друга страна материалът, който те трябва да научат, трябва да бъде поднесен по подходящ за тях начин“, добави още той.

Димитър Урдев даде пример с работата на ресурсните учители. „Те работят с децата със СОП един час два или три пъти в седмицата, което е абсолютно неефективно и няма как да даде добри резултати. За мен модел №1 е работата в САЩ. Там в училище се срещат няколко услуги, които се предоставят на едно дете със СОП – образователна, социална и медицинска в зависимост от адекватната оценка, която се прави на едно дете във връзка с неговите нужди. Целта е тези деца да получат образование, професия, да бъдат самостоятелни граждани на едно общество, да бъдат пълноценни граждани на това общество, да придобият трудови навици, да не бъдат в тежест на обществото, а напротив, да допринасят за развитието на обществото, от което са част“ – допълни още Димитър Урдев.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21