Приобщаването на децата със специални образователни потребности в училище е приоритет в работата на фондацията „За утре“, която е със седалище в Благоевград. Целта, която са си поставили, е да организират групови занимания, като наред с образователната работа с децата се стремят да създадат и нужните социални и комуникативни умения.
Димитър Урдев от неправителствената организация сподели своя опит като родител на дете със СОП. Според него начинът, по който функционира системата на образование не е това, от което тези деца имат нужда. „Самата система няма сили сама да се промени, тя има нужда от външен натиск, за да изпълнява пълноценно своите функции. Това не е проблем само за децата със СОП, това е проблем и за децата, които имат малки дефицити, почти незабележими, но те се отразяват върху способността им да участват адекватно в образователния процес. Има много програми, които се опитват да разрешат тези проблеми“, сподели за Радио Благоевград Димитър Урдев. Според него не е оценена докрай способността на системата да приеме тези деца от гледна точка на подготовката на педагогическия персонал. „Това е моята цел: да накарам системата да възприеме един модел на работа, с който на тези деца ще може да им се предостави пълната подкрепа, от която имат нужда. От една страна образователният процес да е организиран по подходящ за тях начин. От друга страна материалът, който те трябва да научат, трябва да бъде поднесен по подходящ за тях начин“, добави още той.
Димитър Урдев даде пример с работата на ресурсните учители. „Те работят с децата със СОП един час два или три пъти в седмицата, което е абсолютно неефективно и няма как да даде добри резултати. За мен модел №1 е работата в САЩ. Там в училище се срещат няколко услуги, които се предоставят на едно дете със СОП – образователна, социална и медицинска в зависимост от адекватната оценка, която се прави на едно дете във връзка с неговите нужди. Целта е тези деца да получат образование, професия, да бъдат самостоятелни граждани на едно общество, да бъдат пълноценни граждани на това общество, да придобият трудови навици, да не бъдат в тежест на обществото, а напротив, да допринасят за развитието на обществото, от което са част“ – допълни още Димитър Урдев.
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..
"БЕЗ КРИЛА" е филм, вдъхновен от истинската история на лекоатлета, параолимпиец и трикратен шампион на скок дължина за хора с увреждания - Михаил Христов. Михаил на 14 години губи двете си ръце заради токов удар. След това става състезател по дълъг скок и печели световна титла за параолимпийци, а после измисля нов вид протези и започва да ги..