Поредният вандалски акт срещу българския Клуб „Цар Борис III“ в град Охрид, Северна Македония, предизвика остра реакция от българска и македонска страна. Снощи, 23 ноември, около 21 часа българско време, неизвестни, засега лица, са стреляли с оръжие по сградата, в която се намира клуба, вследствие на което са изпочупени стъклата.
Министерството на външните работи на Северна Македония осъди нападението по българския клуб в Охрид,въпреки чев самото изявление, той е определен единствено като граждански.
"Тревожен е фактът, че тези вандалски инциденти се повтарят в един кратък период от време. Само преди няколко дни, на 20 ноември, бяхме свидетели на подобен вандалски акт, когато бе изпочупено външното стъкло на клуба. Подобни събития са абсолютно неприемливи. Те може да застрашат човешки животи и засилват ретроградните процеси, които са срещу европейската интеграция на страната", се казва в съобщението на македонското външно министерство.
Според Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“, за щастие няма пострадали, а позицията на Външното министерство на Северна Македония е „меко казано подигравателна“.
„Това е етнически погром и нападение вече със средства, които могат да бъдат квалифицирани като терористично действие, а не като вандалски акт. Досега бяхме свидетели на системни етнически нападения над българите в Северна Македония с вандалски способи- хвърляне на камъни, трошене на витрини, нападение с брадви, палежи. Но, вече подобни действия, свързани с използването на огнестрелни оръжия и безразборна стрелба в градски условия, това препраща темата към терористични способи, които системно се използват за нападения срещу българите. Затова, позицията на Външно министерство на Северна Македония, е „меко казано“ подигравателна и не отговаря на реалността“ – коментира за Радио Благоевград Виктор Стоянов, който припомни, че досега няма нито един осъден нападател срещу българската общност в Северна Македония.
Според него, българската страна трябва да настоява и пред европейските институции за справедливо наказание на извършителите.
Председателят на Фондация „Македония“ има съмнение, че Скопие ще предприеме адекватно съдебно преследване на подобни нападения, с цел да оправдае провала на евроинтеграцията си.
Чуйте и още в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Междувременно, българското външно министерството осъди категорично сериозното криминално деяние срещу българския Клуб „Цар Борис III“ в Охрид. Министерството очаква компетентните власти в Северна Македония в най-кратки срокове да предприемат действия за разкриване и подвеждане под отговорност на извършителите на престъплението срещу българския клуб.
Във връзка със случая, днес в Министерството на външните работи ще бъде извикана на среща извънредния и пълномощен посланик на Северна Македония г-жа Агнеза Руси-Поповска, на която ще бъде връчена протестна нота – съобщи БНР.
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..