Съгласието за създаване на нов фонд “Загуби и щети”, който трябва да покрива загубите на по-бедните страни, засегнати от въздействието на климатичните промени, е безспорно добрата новина от завършилата в Египет 27-ма годишна Конференция на ООН по изменението на климата, наричана още срещата на страните – COP27. За първи път в документ, приет по време на COP, се споменават термини, като: повратни точки и природно-базирани решения; за първи път е предвидена секция за горите и се посочва, че климатичните проблеми са способни да създават проблеми с храните.
Предстои да се види как фондът “Загуби и щети” ще заработи, но “ангажиментите на страните в областта на климата не трябва да бъдат оставяни само на световните климатични конференции“, коментира за Радио Благоевград Николай Петков от екологичното сдружение „За Земята“. Той посочи още, чесред добрите новини от конференцията е подписаното от Бразилия, Индонезия и Демократична република Конго съвместно изявление за координиране на опазването на горите в тези страни, в които се намират над 50% от тропическите гори в света. След избора на Лула да Силва за президент на Бразилия през миналия месец, се очаква обрат в зелените политики в тази страна, ограничаване на сечта в Амазонската джунгла, активна работа за пълното възстановяване на Амазония.
„За съжаление, не бе постигнат напредък относно продължаване на ангажиментите на Парижкото споразумение, тъй като те трябва да бъде надградени. А в момента, всяка една държава в света, според научни оценки, не успява да изпълни изискванията на Парижкото споразумение “, каза още екологът.
Интервюто с Николай Петков чуйте в звуковия файл.
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..