Радио Благоевград е част от проекта „Лаборатория: Наука и журналистика за климата“. Поканата за участие в него дойде от екипа на платформата „Климатека“, която разказва за природата и климатичните промени на популярен, разбираем език и която е един от активните партньори на медията в екологичната неделна рубрика „Премини на зелено“ .„Това, че я нарекохме лаборатория подсказва, че беше малко експериментателска инициатива. В нея решихме да поканим учени и журналисти, които да работят заедно по създаване на материал, насочен към климатичните промени и с фокус към България“, поясни в специално интервю за Радио Благоевград Пламена Маринова, създател на „Килматека“.
Проектът е международен и в него, освен България, участват Сърбия, Унгария и Румъния. Сформираните екипи избраха разнообразни теми. Предстои слушателите на РадиоБлагоевград да чуят резултата от съвместната ни работа с д – р Зорница Спасова от Националния център по обществено здраве и анализи, автор в “Климатека” по непознатата, но твърде интересна и важна за здравето ни тема: Козметичната индустрия и климатичните промени. „Вярваме, че тези две групи: учени и журналисти държат важно знание, експертиза, за да може обществото да получава качествена информация по темата за климатичните промени. Темата често е много научна, малко техническа, дори неразбираема. Това е много важно - от една страна, учените, експертите, които имат задълбочените знания да ги представят на обществото. А журналистите имат изключително важната роля в този процес, защото те знаят как да представят тази информация по много по-достъпен начини имат усещането за актуалност на темите. Вярвам, че колаборацията между тези две групи крие решението за качествената и достъпна информация за обществото“ поясни още Пламена Маринова.
И нейният поздрав за 49-тия рожден ден на Радио Благоевград: „Честит рожден ден на екипа и на всички слушатели. Поздравления за значимата дейност толкова дълги години. Благодарим Ви, че Ви има и че поднасяте винаги толкова интересно съдържание за нас слушателите“.
Интервюто с Пламена Маринова чуйте в звуковия файл.
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..