Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова технология за възстановяване на зрението при катаракта бе приложена в Благоевград

Нова технология за възстановяване на зрението при катаракта бе приложена в Благоевград от офталмолога д-р Йордан Тумбев. При нея се използва вътреочен имплант – вградена леща с удължен фокус. Той осигурява добро зрение плавно преминаване към различни дистанции – нещо, което е трудно постижимо при други импланти. Последното поколение леща Vivity e лещата с удължен фокус, която дава независимост от очила на средно и далечно разстояние, както и функционално зрение за близо.

 Разработката е на американска компания и вече е представена на световните конгреси по очни болести. Медицински център „Визио“ и д-р Тумбев са партньори на Националната кампания „Право на зрение“ на Института за здравно образование, чиято цел е да популяризира постиженията на българските офталмолози сред обществеността.

„Тази технология е от около година в световен мащаб тъй като технологично се подбират възможни места за имплантиране и бяхме избрани от фирмата-производител, сред които и клиники в София и Пловдив. Това е особен вид леща, която не за пръв път се предлага на световния пазар. Но тук вече производителят стига до съвършенство в технологиите, което позволява едновременно виждане на средни разстояния, както и за по-далечни. За съвсем близко разстояние и тестове с дребен шрифт – да, естествено трябва да се носят очила при тази технология, но това е голямо улеснение, особено за активно работещи хора. Затова е много важно да подберем пациентите да е удобно за тях, разпитвайки ги какво е естеството на ежедневието им и колко са активни – при деца, таксиметрови и международни шофьори. За хора, които работят с компютри в офиси, това е изключително добро решение“ – каза д-р Йордан Тумбев в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград. По думите му и до момента са работили с подобни лещи, но при част от тях са наблюдавани странични особености, които създават дискомфорт и пациентите не могат да свикнат с тях.


Манипулацията за премахване на перде спада към т.нар. еднодневна хирургия. Тя се извършва безкръвно, безшевно, с местна упойка, като пациентът си е вкъщи още на същия ден.  До момента са оперирани 40 пациенти -  български и чуждестранни граждани. Всички наблюдавани пациентите се чувстват отлично и споделят, че без проблеми изпълняват ежедневните си задължения. „Това зависи от методиката, с която се работи, затова е препоръчително  методиката и апаратурата, с която се имплантира тази леща, да бъдат на най-високо съвременно техническо ниво. Нашата клиника, както и още няколко клиники, отговаряме на този критерии. По принцип след 2-3 ден след операцията всичко е наред. Резултатите при имплантираните пациенти са много добри.“

За добрия резултат на операцията е изключително важно лещата да бъде  изчислена правилно, според индивидуалните особености на пациента, настоящите диоптри и очакванията. За целта се използва безконтактен биометър – апарат, който прецизно измерва окото, отчита индивидуалните му особености и планира подходящата леща. Пациентът първо се поставя на този апараат, а след изчислението на лещата се преминава и към самата процедура. Засега единственият за Благоевград апарат, считан за златен стандарт при катаракталната хирургия – очният робот Centurion се намира в операционнната на д-р Тумбев. Апаратът принадлежи към серията „операционна на бъдещето”, защото напълно се интегрира с други компоненти, използвани от хирурга – системи за диагностика, микроскоп и др. При разработката му са участвали хирурзи отцял свят, с фокус върху неговата ефективност и безопасност за пациента. Процедурата е кратка и максимално щадяща. „Когато правех клиниката преди 12-13 години бях решил да не купувам нови апарати от финансово естество, но за 13 години около 3-4 пъти съм сменявал апаратура заради новите технологии. Изключително бързи са темповете, с които се развива апаратурата” -  връща се назад във времето д-р Тумбев. 

  Операцията за премахване на перде е най-често извършваната не само в офталмологията, а и в хирургията като цяло. Годишно в Благоевград се извършват над 1000 подобни процедури.

  Катарактата, наречена още старческо перде е водеща причина за загуба на зрение в световен мащаб. Тя не подлежи на профилактика и предотвратяване, но за сметка на това е лечима. Катарактата представлява потъмняване на естествената леща, намираща се вътре в окото и до влошаване на зрението. В повечето случаи катаракта се развива с напредване на възрастта, поради което се нарича „старческо перде”. Развива се над 55-60-годишна възраст. Заболяването може да засегне както само едното око, така и двете очи едновременно. Симптомите са замъглено или двойно виждане, помътняване на цветовете, честа смяна на очилата.

  Единственото лечение на катаракта е хирургичното. Методът се нарича факоемулсификация, при него се използва ултразвуков наконечник, който раздробява естествената леща на окото и аспирира /премахва/. На нейно място се поставя изкуствен имплант, който възстановява зрението. Съвременните импланти са изработени от материя, която е биосъвместима – наподобява 99% естествената леща, защото остава в окото до живот. Изкуствената леща гарантира дори и по-добро зрение, отколкото пациентът е имал на младини. Всичко това се извършва под строг компютърен контрол с предварително зададени параметри.

  Операцията за премахване на перде се поема от НЗОК, но касата засега не поема стойността на импланта.

Интервю на Лалка Радкова с д-р Йордан Тумбев 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

„Природа в наследство“ в РИМ - Благоевград

„Природа в наследство“ е проект на Регионалния исторически музей в Благоевград, който показва различните животински видове  и растения от отдел „Природа“ в пресъздадената обновена естествена среда. Това е първият ремонт и обновяване на експозицията, която е открита преди 40 години. „Биологичното разнообразие в Югозападна България наистина е..

публикувано на 29.07.24 в 15:59

Българското неделно училище „Камбана“ в Абу Даби

„Образованието като грижа и ценност“ – под това мото премина XVII годишна конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина. Тя бе открита в столицата и продължи в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград. Участниците в конференцията се включиха в серия от лекции, практикуми и дискусии, обособени в различни тематични модули с участието на..

публикувано на 29.07.24 в 14:15

Тютюн, 2024: По-малко като количество, но с екстра качество

Динамичното време през последните седмици няма как да не се отрази на тютюневата реколта. Припомняме, че заради опустошителната градушка преди няколко седмици в района на селата Дебрен и Рибново в община Сатовча, бе унищожена около 90 % от тютюневата реколта, но се оказва, че и горещините също са рискови за доброто количество и качество на..

публикувано на 25.07.24 в 14:30

Иван Христанов: Липсва превенция при борбата с горските пожари

Темата за горските пожари и реакцията на държавата и институциите, бе сред водещите акценти в предаването “Събуди деня”.  Иван Христанов, бивш зам.-министър на земеделието и лидер на ПП “Единение” коментира тежката кризисна ситуация с пожарите в страната.  „Почвите бяха сухи още в началото на годината. Водозапасеността беше ниска. Нямаше снежна..

публикувано на 24.07.24 в 11:24

Кабинет с третия мандат или поредни избори?

Възможен ли изход от политическата криза в последния момент? Защо не успяха да получат парламентарна подкрепа първите и вторите мандатоносители? Коя политическа сила ще получи третия мандат и какви са опциите за реализацията му? Какви са големите предизвикателства пред политическите партии в навечерието на все по-вероятните поредни предсрочни избори?..

публикувано на 24.07.24 в 11:12

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10