Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботи и виртуална реалност в терапията на деца с комуникативни нарушения

Научните изследвания показват, че терапия, подобрена със социални роботи и виртуална реалност, подобрява уменията на децата с комуникативни нарушения. Екип от специалисти от различни научни институции предлагат разработване на методология за проектиране на игрови сценарии за логопедична терапия, подобрена с асистиращи технологии. Методологията ще създаде иновативно мислене у логопедите  как да интегрират в практиката си социално асистиращи роботи, технологии за разширена реалност и обработка на естествен език за по-рълноценно възприятие и познание чрез действие и преживяване. Именно затова учени от три институции работят върху създаването на облачни услуги, платформа и сценарии за стимулиране на активен речник при деца и подрастващи с комуникативни нарушения.

Същността на проекта обясни в ефира на Радио Благоевград гл. асистент Анна Андреева от катедра „Логопедия” на ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград: „Основната ни цел е да изработим специални сценарии за логопедична терапия, които са иновативни. Всъщност ние предвиждаме включване на хуманоидни и нехуманоидни роботи, виртуална реалност и изкуствен интелект. Специално в логопедичната работа  тези технологии се прилагат за първи път в България. Крайната цел на нашия проект е да се формират облачни услуги и една платформа, в която програмите, които са разработени и сценариите, ще бъдат свободно достъпни и ще могат да се ползват безплатно.”

Ръководител на проекта от ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград е доц. д-р Миглена Симонска, декан на Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт”. Тя допълни, че към хуманоидните роботи, които и сега се използват в логопедичната терапия, ще бъде разработен софтуер, насочен към ежедневни дейности. Така речникът на децата ще бъде обогатен с думи от ежедневието. И даде примери: „Например използваме хранителни продукти. Под формата на игра детето може да пазарува в магазин. Чрез виртуална реалност всъщност ще се пресъздаде 3D модел абсолютно 1:1 като  обстановката в хранителен магазин, в зеленчуков магазин, в банята, във всекидневната и т.н. Всъщност детето  ще вижда  всичко като реални обекти и по този начин ние ще стимулираме активен речник. Детето ще е в една реална обстановка чрез тази виртуална реалност и със специалните очила, които ще слагаме, ще вижда реално предметите.  По този начин ще активизираме още повече езиковото развитие на децата и най-вече ще ги стимулираме да използват активно своята реч. Ще развиваме  речевата продукция – да назовават, да правят изречения, да отговарят на въпроси, да задават въпроси. Ние ще осигурим  свободен достъп до облачните пространства, това ще помогне на нашите студенти, когато станат дипломирани логопеди да ги използват, съответно да обучават родителите как да използват тези технологии.”

Проектът „Иноватвна методология за интегриране на асистиращи технологии в логопедичната терапия при деца и подрастващи” е спечелен след конкурс на Фонд „Научни изследвания” за 2022 г.  Сумата е 349 700 лв. По него работят три институции. Водеща организация е Институтът по Роботика към БАН с ръководител  проф. д-р Анна Лекова. Партньори са  ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград с ръководител доц. д-р Миглена Симонска и УниБИТ с ръководител проф. Георги Димитров.  Проектът е с продължителност 3 години.

Доц. д-р Миглена Симонска 

Гл. асистент Анна Андреева 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37

Футболният „Пирин“ (Гоце Делчев) има все още неразгърнат потенциал

Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..

публикувано на 17.12.24 в 11:25

Благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград

За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..

публикувано на 17.12.24 в 10:51

Никой кмет не иска да увеличава данъци, но е време да модернизираме Благоевград

Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...

публикувано на 17.12.24 в 09:26

Наредбата за синя зона в Благоевград трябва да бъде прецизирана

Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..

публикувано на 16.12.24 в 14:30

„Да бъдеш гелина“ стана част от „Живите човешки съкровища“

"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024.  „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...

публикувано на 16.12.24 в 11:29