„Пчеларите, пазителите на най-полезните същества в природата – пчелите, трябва да ги има, за да имаме на трапезата си едни от най-здравословните храни в света - меда и пчелните продукти“. В това е убедена Ралица Петкова, потомствен пчелар от Благоевград, която се е посветила на каузата да опазва пчелите и да произвежда качествен мед и здравословен пчелни продукти, които могат да ни дарят здраве от природата и кошера.
Ралица и семейството й превръщат пчеларството от хоби в професия преди около 10 години. От наследените тогава около 20 кошера от нейния дядо, в момента пчеларите се грижат за около 200 кошера, разположени са в благоевградско и в петричко.
Пчелар, гладен няма
„Има „хляб“ в тази професия. Както се казва „пчелар, гладен няма“. Затова аз апелирам, колкото се може повече млади хора да се насочат към този занаят, защото това е един дар и от природата и за природата. Стига човек да желае, има смисъл да се занимава с това нещо“ – категорична е Ралица Петкова.
Тя подчерта, че в Сектор „Пчеларство“ има огромна нужда от млади хора с иновативни идеи, защото повечето пчелари са възрастни, пчеларството е със затихващи функции, а това е във вреда за цялото ни общество.
Оригинални рецепти за здраве от кошера
Според Ралица Петкова е изключително важно хората да бъдат запознати с полезните качества на различните видове мед и пчелни продукти, а в това отношение има доста пропуски.
„Пчеличката се е постарала да посети безброй билки, цветя и храсти, за да събере този, така ценен нектар, меда. Пчелният прашец през този сезон е изключително полезен за засилване на имунната пчелният система, затова го препоръчвам горещо. Най-добрата комбинация за това е на мед и пчелен прашец. Така и самата пчела се зазимява и предпазва в кошера. Това е оригиналната рецепта за здраве от кошера. Всеки може да си я приготви у дома или да си закупи от проверен пчелар в готов вид. Една лъжичка на ден е напълно достатъчна за засилване на имунитета през зимата“, съветва дамата пчелар.
Клеевата тинктура е също универсален лек
При първите симптоми на настинка Ралица Петкова препоръчва ударно използване на клеева тинктура, разтворена в хладка вода.
„Може да се използва за пиене, жабурене, впръскване в гърлото и в носа при хрема. Отлично средство за засилване на имунната система“.
Прополисът – натурален антибиотик
„Прополисът пчелата използва в кошера, за да поддържа идеална среда на живот, като убива всякакви бактерии, плесени и микроорганизми. Така си поддържа, както се казва, къщичката чиста. Това е натуралният антибиотик, който човек може да ползва срещу всякакви вирусни инфекции. Много хора така се предпазват здрави през цялата година“, сподели още Ралица.
Търсенето на мед
Според дамата пчелар, консумацията на мед и пчелни продукти се засилва през есенно - зимния сезон. По време на ковид пандемията е имало повишено търсене, но в момента, икономическата криза оказва негативно влияние върху консумацията на тези дарове от природата и кошера.
„Хората, наистина намаляват потреблението, но ние трета година заставаме тук, на нашия щанд в центъра на Благоевград, с идеята да ги информираме, да им предлагаме качествени, натурални продукти. Имаме редовни клиенти, което ни радва, че хората не спират целогодишно да употребяват мед и пчелни продукти“, коментира още дамата пчелар.
Върни празен – вземи пълен буркан с мед
За да се задържи цената на меда и пчелните продукти в разумни граници, търговците прибягват да интересни инициативи. В момента има криза за стъклени буркани, в които се продава меда, затова Ралица Петкова приканва клиентите да върнат стар, празен буркан и да си вземат пълен, без надценка, заради поскъпването на стъклото:
„Така, хем ще пазим природата и тези ценни суровини, хем, ще се стремим да не вдигаме цената“.
На щанда с богато разнообразие от мед и пчелни продукти се предлагат и брошури с информация за тяхната полезност. Клиентите могат да научат всичко, което ги интересува и от непринуден разговор с продавача и пчелар Ралица Петкова. Оказа се, че получената информация е много полезна, защото, колкото и да говорим за меда и пчелните продукти, винаги има какво ново да научим за тях.
Чуйте повече в разговор с жители на Благоевград и с пчеларя Ралица Петкова:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..