Преди дни от печат излезе втората книга на политическия и икономически анализатор Кузман Илиев, която носи името „България може сама“. В предаването „Събития и личности“ по Радио Благоевград, авторът подчерта, че заглавието на книгата има за цел да отправи апел към обществото за пробуждане.
„В историята ни сме показвали многократно, вземайки сложни и важни решения, че можем сами, че имаме политическа класа, която знае накъде трябва да върви България, за да избегне големите рискове. Тези неща сме ги позабравили и днес се държим така, все едно не можем сами. Постоянно трябва някой да ни каже какво да направим и нямаме абсолютно никакво национално самочувствие. Не знаем как да действаме, за да създадем една среда за просперитет и икономическо благоденствие на гражданите си.“, каза Илиев.
Той допълни, че книгата е разделена на три смислови части. В първата част основната тема, която авторът разисква, може да бъде определена като „политическа философия за здраво общество“. По думите му, за да оцелее едно общество, то трябва да стъпи на здрави темели. Да изповядва ценности и да има ценностна система, която подпомага неговото правилно и устойчиво развитие.
„Във втората смислова част на книгата си отправям поглед върху заветите от миналото. България е била в много по-сложни геополитически ситуации от сега, очертавам поуките и правя опит за анализ на това, как те всъщност са се отразили на реалността ни днес.“
Третата част на книгата засяга икономическата грамотност и рецептите за икономически прогрес, които могат да бъдат приложими и за България, допълни Кузман Илиев.
Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..