Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниела Якова: Радиото е голяма обич, свобода и изпитание

На 25 януари Българското национално радио отбелязва  88 години от своето създаване. На тази дата през 1935 година министър-председателят Пенчо Златев изпраща до цар Борис III за утвърждаване Наредбата-закон за радиото, която царят одобрява с указ на следващия ден. Така радиоразпръскването става държавна собственост и официално започва дейността на националното радио.

Радиото е голяма обич, радиото е свобода, радиото е възможност да изразиш себе си и да увлечеш хората, на които говориш“, сподели за Радио Благоевград Даниела Якова, директор на програма „Хоризонт“ на БНР. За водещия журналист на националната медия, „радиото е и изпитание, защото основите на журналистиката са свързани с това да даваш истинската информация, да си коректив, да предизвикваш реакции. А също и желание за  движение напред, за промяна, за още и още начини, с които да търсиш и намираш аудиторията“.

БНР като обществена медия продължава да стои стабилно в нездравата  медийна среда, поддържа високи професионални стандарти, гради традиции и се радва на високо обществено доверие. „БНР е най-свободната медия. Хората, които работят тук знаят прекрасно, че могат да изказват своето мнение, позиция и то съвсем независимо и спрямо техния морал, разбирания и светоусещане. Нещо, което е изключително предимство да работиш в такава медия“, подчерта родената в Благоевград Даниела Якова.

Интервюто с Даниела Якова можете да чуете в звуковия файл.


Празничният 25 януари ще завърши с церемонията по връчване на голямата награда „Сирак Скитник“ и годишните награди на БНР. Събитието ще започне  в 19 часа и ще бъде излъчено на живо в ефира на програма „Хоризонт“ и в сайта bnr.bg.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Казусът „френска безработица“ стигна до Съда на Европейския съюз

Съдебен състав на Административен съд-Благоевград  допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..

публикувано на 19.02.25 в 12:28

При подмяна на стари дървета е важно да има компесаторно озеленяване

Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..

публикувано на 19.02.25 в 11:55
Иван Анчев

Иван Анчев: Съдбата на Украйна не може да се решава без нейно участие

Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..

публикувано на 19.02.25 в 11:17

От любов към цигулката до благотворителна кауза

Ученичката  от ОУ "Христо Ботев"  в село Самораново, община  Дупница  Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел,  събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела  е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...

публикувано на 18.02.25 в 10:18

Изкуството да даваш

В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха  две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..

публикувано на 17.02.25 в 09:33

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31