Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Предпазване на младите хора от престъпления“

Дванадесетокласниците от Благоевград са включени в пилотен проект на Националната превантивна програма „Предпазване на младите хора от престъпления“. 

Инициативата за разработване на програмата е на Главната  дирекция „Национална полиция“, сектор „Контингент и превенция“.  „Целта на инициативата е предприемане на мерки от полицейските органи за гарантиране на сигурността, живота и здравето на младите хора, които се сблъскват с трудности, свързани с адаптацията им към самостоятелен живот. За реализиране на превантивната програма са предприети съвместни действия между МВР и различните институции“ – поясни за слушателите на Радио Благоевград инспектор Виржиния Лазарова, координатор на проекта.  Благоевград е избран за пилотно стартиране на програмата, а в последствие е предвидено да бъде провеждана на територията на цялата страна. Целевата група са ученици от дванадесетите класове на всички средни училища и гимназии в Благоевград, пред които се изнасят беседи. Включени са общо 775 ученици от 31 паралелки на 10 училища в Благоевград и три паралелки от две училища в гр. Банско.

Освен инспектор Виржиния Лазарова от отдел „Криминална полиция“ при Областната дирекция на МВР Благоевград, координатор на проекта, гости в студиото на Радио Благоевград бяха Магдалена Рахова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества и Любка Костадинова – секретар на Местната комисия за борба с трафика на хора. В предаването чухме мнението на Светослава Чонева от 12-ти клас, ученичка в НХГ „Св. Св. Кирил и Методий“ Благоевград.

По програмата се реализират  четири теми:

1.  „Превенция на трафик на хора“ с цел сексуална експлоетация и с цел трудова експлоетация, изнасяни от Любка Костадинова, секретар на Местната комисия за борба с трафика на хора.

2.  „Превенция на употребата на наркотични вещества“, изнася се от експерти от Общинския съвет по наркотични вещества Благоевград.

3.  „Превенция на престъпления против собствеността“, представяна от служители на сектор „Криминална полиция“ при Първо и Второ РУ Благоевград.

4.  „Превенция на престъпления и виктимизация с използване на „Информационно-компютърни технологии“, презентирана от служители на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“.

Полицейската статистика сочи, че около 13,4 от престъпленията  /общо 54 611/ са извършени на възраст между 18 и 25 години, като най-голям брой от тях са кражбите, управление на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества, както и престъпления, свързани с наркотици.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21