Нито един български гражданин, от пътуващите до Северна Македония, не е бил допуснат да се поклони на гроба на Гоце Делчев в Скопие и да постави цветя по повод отбелязването на 151 години от рождението му на 4 февруари. Десетки българи са получили документ, в който пише, че са заплаха за националната сигурност на Северна Македония, като по този повод им е бил отказан достъп до страната. Това потвърди за Радио Благоевград Виктор Стоянов, председател на Фондация „Македония“, която организира пътуване на български граждани до Скопие в събота за поклонението на гроба на революционера.
„Някои от тях не са стъпвали в Северна Македония от години и е очевидно, че няма как да са заплаха за националната им сигурност, тъй като са обикновени граждани с различни професии и не са политически ангажирани“, съобщи Виктор Стоянов.
Според него, Скопие продължава системно и едностранно да нарушава двустранните отношения и да саботира съвместните чествания на нашите общи национални герои, отказвайки дори на нашия вътрешен министър Иван Демерджиев да поднесе заедно с македонската делегация цветя на гроба на Гоце Делчев.
„Това е унижение, което Скопие се опита да нанесе на нашия народ, държава и държавност“, коментира още председателят на Фондация „Македония“.
Той съобщи, че не е била спазена предварителната договорка с македонската полиция, на гроба на Гоце Делчев да бъдат допуснати около 50 българи от Северна Македония, които са били заплашени, че ще бъдат пребити.
„Всичко, което направи Северна Македония в последните дни е нарушение на договореностите между двете държави. Не мога да нарека това отношение на Северна Македония към България добросъседско, то е враждебно отношение“ – категоричен е Виктор Стоянов, според когото, югозападната ни съседка не спазва подписаните договорености, включително и по повод бъдещото й европейско членство.
На въпрос, дали отношението на България е прекалено толерантно към Северна Македония и е една от причините за случилото се в събота, председателят на Фондация „Македония“ отговори:
„Нашето отношение към Северна Македония не е проблемно в това, че е много добро. Нашата грешка е, че ние трябва да се намесим с всякакви инструменти в тази страна. България трябва да подкрепи, дори и финансово, тези структури от обществото на Северна Македония, които желаят добросъседство, които не изпитват омраза към българския народ и които желаят страната да бъде част от Европейския съюз“, уточни Виктор Стоянов.
Той съобщи, че продължават инициативите на фондацията в Северна Македония и една от тях е да продължат опитите за съвместни чествания на важни за двата народа дати, събития и личности. Поредният опит това да се случи ще бъде на 4 май, когато е годишнината от смъртта на Гоце Делчев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Виктор Стоянов:
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..