Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекари със съвети към хората как сами да следят за промени в тялото

Лекарите от Клиниката по медицинска онкология на УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“ по нестандартен начин отбелязаха Световния ден за борба с рака - 4 февруари. Те подготвиха съвети и препоръки към хората как сами да следят за промени в тялото си.

„От моя дългогодишен опит, който имам с онкологичните заболявания и всички опити за изграждане на редовна, стабилна система, и за ранно откриване на социално значими заболявания, каквито са рака на гърдата, на белия дроб, на дебелото черво, на простатата – се оказва, че все нещо не достига, няма пари, нещо се случва и няма как да стане. Да не говорим, че броят на специалистите все повече намалява. Още от следването, когато учих, ми направи впечатление, че има много заболявания със сходни симптоми. Те са малки, ранни и могат да ни ориентират“ – каза д-р Мариана Атанасова, началник на Отделението по медицинска онкология към Клиниката по медицинска онкология в УМБАЛ “Царица Йоанна – ИСУЛ“ в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.

 По думите и всеки човек без медицински знания може да се ориентира, ако има близки с онкологично заболяване – на гърдата, дебелото черво, простатата, или работи във вредна среда. Големите скринингови проучвания, които се правят в САЩ и Западна Европа сочат, че при съмнения за карцином след 50-годишна възраст е добре да се направи контролна колоноскопия, както и гастроскопия при появяващи се периодично гастритоподобни състояния – парене, тежест. Възможно е случайно да се открие началният карцином, който няма никакви симптоми. Тогава лечението е най-радикално, защото е в началото. Всеки човек трябва да приеме своя проблем в своите ръце.

  „След разговор с общопрактикуващ лекар виждам, че държавата прави опит да помогне по някакъв начин, точно заради липсата на тази система. От тази година семейните лекари имат възможност да пускат изследвания – ехомамографии за жени от 30 до 50 г. възраст всяка година да им правят преглед, да ги насочват за консултация. Имат право за простатния карцином от 45-годишна възраст да се пуска Простатно-специфичният антиген (PSA) при мъжете. Жена с по-едър бюст, която  и е пълна, може да поиска мамография, след което да бъде насочена към специалист-клиницист, който изследва гърди, а не само образно изследване. Голям успешен пробив се получи с изследване карциномите на маточната шийка. Излязоха много ваксини, за които чакаме резултати, за да се подобри наистина ранното откриване. Това са все заболявания, които обхващат контингента жени и мъже, които са в най-активна възраст“, посочи д-р Мариана Атанасова.

––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

РАК НА МЛЕЧНАТА ЖЛЕЗА

ü  Почти всеки 4-ти случай на рак сред жените е локализиран в гърдата.

ü  ¼ от случаите на рак на млечната жлеза се изявява преди 50-годишна възраст и по-малко от 5% преди 35 год.

ü  Заболеваемостта от рак на млечната жлеза расте със застаряването на населението.

Потърсете консултация, ако:

Имате генетична предиспозиция,  т.нар. фамилен рак - роднини с рак на гърдата, яйчника или простатата. Преминали сте през продължителна хормоно заместителна терапия - при дисменорея (болезнена менструация, която може да бъде първична или вторична), при стимулация за желана бременност и други. Рискът нараства значително с напредване на възрастта. Имате висока плътност на гърдите, и история за т.нар. атипична хиперплазия на гърдата (преканцерогенно състояние, което увеличава риска от развитие на рак на гърдата 4-5 пъти). Храните се нередовно и често с т.нар. бързи храни, страдате от затлъстяване или имате повишена употреба на алкохол.

Препоръки

 

  • Самоизследването на гърдите е първата стъпка. Интернет предлага нагледни и лесно разбираеми способи за проверка на гърдите от всяка жена. Важно е да се знае, че най-подходящото време при менструиращите  жени /пременопаузални/ е до 10-12 ден от началото на цикъла, когато гърдата е най-спокойна.
  • Задължителни са регулярните /годишни или на 2 години/ мамографии при жени на възраст от 50-69 г и 1 път годишно магнитен резонанс при жени с фамилен рак.
  • Задължителна е ехомамографията при млади жени под 40-45 г. /При съмнение – и магнитен резонанс на гърдите/.
    Най-важното е след всяко образно изследване - ехография, мамография или магнитен резонанс, консултация с лекар клиницист, най-често хирург, с насоченост към патология на гърдата.


Извършването на клиничен преглед на гърдите и аксилите е най-важната следваща стъпка, която ще доведе до вземане на тъкан от съмнителен участък под ехографски контрол за хистологично потвърждение!

КАРЦИНОМ НА ПРОСТАТАТА

По брой нови случаи простатния карцином вече изпревари карцинома на белия дроб в световен мащаб. Най-вероятната причина за това са мащабните скринингови програми в Америка и Европа. По-същественият проблем е трайната тенденция към спадане на възрастта при мъжете. Това е и една от причините за по-агресивно протичане и по-висока смъртност преди 60- годишна възраст.

Потърсете консултация, ако:

Имате информация за роднини с простатен карцином или такива от женски пол с рак на гърдата. Забележите, че започвате да уринирате по-често, струята изтънява, имате императивни позиви за уриниране, ставате и през нощта или се е увеличил броя им.  Също така, ако някои от тези симптоми се задълбочават. Това все още не означава, че имате рак на простатата. НО трябва да се посъветвате при семейния си лекар. Има задължително изследване на Простатно специфичен антиген /PSA/  1 път годишно при мъже над 62 г. Наложителна е консултация с уролог! 

 

РАК НА ХРАНОСМИЛАТЕЛНИЯ ТРАКТ(COLORECTUM)


В тази група тумори влизат различни хистологични варианти. Тревожна е тенденцията за поява  на рака на дебелото и правото черво във възрастта  под 50 години, по-често при мъжете. Това предизвика в САЩ промяна на възрастовата граница в националната им скринингова програма за ранно откриване и лечение на коло-ректалния карцином. Възрастовата група вече е от 45- годишна възраст нагоре.

Потърсете консултация, ако:

Имате фамилна обремененост. Имате доказана болест на Крон, улцерозен колит или фамилна полипоза. Дивертикулоза, полипоза или и двете едновременно, на дебелото черво,  ИЛИ Нямате нито едно от горните заболявания, но забележите промяна в ритъма на дефекация /изхожданията/ при липса на промяна в хранителния Ви режим. Поява на патологични примеси във фекалиите– слуз, кръв. Новопоявил се метеоризъм /газове/ или засилване на вече съществуващ. Задълбочаващ се запек или промяна по-скоро към диарийни изхождания. Новопоявила се тежест или труден за преценка коремен дискомфорт.

  ИЛИ

  Нямате никакви оплаквания , НО сте навършили 50 години!

Препоръки:

Консултирайте се с гастроентеролог за провеждане на колоноскопия и/или гастроскопия. Много често в ранния стадий колоректалните и стомашните карциноми нямат никакви симптоми. Но оперирани по правилата за радикалност при туморите на дебелото черво 10-годишната преживяемост без рецидив е около 90%. Ако сте с дългогодишен диабет и наднормено тегло, появили се разширени вени или хемороиди или активиран тромбофлебит и дори без други оплаквания
не е лишено от смисъл провеждането на магнитен резонанс или компютърен томограф /КТ/ задължително с венозен контраст и насоченост към задстомашната жлеза /панкреаса/. Карциномът на панкреаса е най- труден за ранно откриване, защото няма ранни симптоми, но е с най-бърза и висока смъртност, когато е метастазирал.
Болката в горната част на корема с проникване в дълбочина към гърба и отслабването са вече късни симптоми. Откриването му в ранен стадий е почти винаги случайно при изследване по друг повод. Но оперирани в този стадий са със значително по-добра прогноза по отношение на преживяемостта.

РАК НА БЕЛИЯ ДРОБ


Това е туморът, който в световен мащаб продължава да е рекордьор по смъртност, т.е. броят нови случаи годишно е почти равен на броя на смъртните случаи в годината. Има начална тенденция в полза на преживяемостта, но тя е много слаба. Единственият карцином, който го конкурира е прогресивно нарастващият брой случаи на първичен чернодробен рак, свързан с ексцесивното нарастване честотата на вирусния хепатит.


Пандемията от COVID-19 промени в известен смисъл откриването на белодробния рак. Много специалисти съобщават лични наблюдения за диагностициране на безсимптомен до този момент рак на белия дроб в различни фази, протичал без характерна симптоматика в хода на лечение за Covid-19. За съжаление при пациентите с вече поставена диагноза и провеждано лечение, пандемията ускори фаталния изход.

Потърсете консултация, ако:  

  • Вие сте дългогодишен пушач.
  • Кашлицата Ви се е променила или имате хронично протичащо белодробно заболяване.
  • Работите с вредности - в запрашена среда, с нефтени продукти и др.
  • Имате близък с рак на белия дроб
  • Имате сърдечно-съдови проблеми, провокирани от  рецидивиращ тромбемболизъм – белодробен или на периферни кръвоносни съдове.

Консултирайте се с вашия семеен лекар и пулмолог , като задължително представите всички провеждани до този момент рентгенови изследвания!


Провеждането на ниско дозова компютърна томография /КТ/ на белия дроб се препоръчва от Американската онкологична асоциация/ ASCO и NCCN/ като надежден метод за ранно откриване рака на белия дроб в рисковия контингент.

В България вече има и тази възможност! Съвсем скоро такова изследване ще се прави и в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“.

ДРУГИ

Огледайте кожата и лигавиците си и ако забележите пигментни образувания, които се променят по цвят или размер, ранички, които не зарастват, подутини в областта на шията, подмишниците или в ингвиналните гънки -НЕ ЧАКАЙТЕ! Потърсете кожен лекар/дерматолог/, хируг или специалист УНГ! 

Тези и други промени са т. нар. МАЛКИ СИМПТОМИ, които могат да ви насочат в правилната посока и точния специалист.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31