Всеки четящ съвременна българска литература знае за Катерина Хапсали. Тя е автор на бестселърите „Гръцко кафе“ и „Сливовиц“, както и на „През девет планини“ - сборник със стихотворения, също пожънал голям успех сред читателите.
За романа „Гръцко кафе“ Хапсали печели награда „Перото“ в категория проза за 2015 г., както и приза „Цветето на Хеликон“ за 2016 година.
Съдбата на Катерина Хапсали е свързана с Благоевград. Част от героите и мястото на развитие на действието в книгите й е именно тук: „Моите герои от Благоевград са събирателни герои, такива, които днешния човек иска да срещне, да седне с тях на маса и ако може да почерпи от мъдростта им от опита им, да си поговори с тях…“, споделя авторката.
Тя е страстен любител на кафето, но го обича горчиво. Сладък трябва да бъде животът.
„Сладостта на живота е от близките хора, от мириса на новородено или от миризмата на куче след дъжд, идва и от любимия ти парфюм от прегръдката на детето ти, от това някой да ти каже липсваш ми. Тези неща правят кафето на живота да бъде наистина сладко“ , категорична е писателката.
На въпрос - „Страврос или Благоевград предпочита?“, с присъщата си искреност и чувствителност към темата отговаря:
„Разбира се, че Благоевград винаги ще ми бъде повече на сърцето, защото най-скъпи са онези места, на които човек е бил като млад, дори като дете, не случайно остават най-любими приятели, тези които те помнят като съвсем млад, защото са една интегрална част от твоята история и те познават в най- чистия ти вид.“
За Катерина приказката, че на Балканите сме еднакви не е клише:
„На Балканите живеем пикантно и храната ни е по-пикантна и подправки си имаме и сол, и общуваме по-пикантно, по-автентични сме и по-истински“ , коментира Хапсали.
Само след броени дни предстои премиерата на най-новото й произведение „Вкусни разкази”. Това не е книга с рецепти или поне не такива, които може да изпълняваме по предписание. В нея са събрани няколко истории за вкуса на живота, който може да е горчив, но и сладък, тръпчив, изискан или пикантен; за аромата на дом и копнежа за любов и общуване; за онези символи на всекидневието – храна за душата, които свързват хората и така му придават стойност, устойчивост и екзистенциален смисъл.
В звуковия файл можете да чуете разговора на Петрана Кимчева с Катeрина Хапсали.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..