Всяка година вторият понеделник на месец февруари е обявен за Световен ден на хората с епилепсия и на подадената към тях ръка.
Липсата на информираност е основната причина деца, младежи и възрастни с това заболяване да бъдат дискриминирани при записването в детски заведения, в училища, при наемането на работа. Това сподели в студиото на Радио Благоевград Ива Поповска, председател на Асоциацията на родителите на деца и младежи с епилепсия в областния център.
Тя самата преминава през трудното изпитание да е родител на дете с епелепсия, да търси разбиране при постъпването му в училище, да издирва и поръчва подходящия медикамент в чужбина, защото липсва в аптечната мрежа.
„За съжаление, все повече деца са засегнати от това заболяване. Броят на диагностицираните се повишава, а с това и нуждата от специалисти в областните болници. Детски невролози няма в повечето градове, в Благоевград също. Затова родителите на деца с епилепсия сме принудени да търсим детски невролози, както и добри епилептолози в столицата“, с тъга обясни Ива Поповска и разказа за горчивата реалност в неприемането на децата и младежите с това заболяване. Неприемане заради незнание и страх.
От март месец от Асоциацията на родители на деца с епилепсия ще организират беседи и обучения за учители и родители по първа помощ и реакция при епилептични пристъпи на ученици с това заболяване.
Посланието, което отправят родители на деца с епилепсия като Ива Поповска е да бъдем съпричастни, разбиращи и приемащи хората с тази диагноза.
В седмицата на Прошки сме. Предстои и един от най-светлите християнски празници – Великден. Празниците са времето, в което се събираме с близките си традиционно на богата отрупана трапеза. Има обаче и хора, които нямат близки. Има хора, за които няма отрупана маса с различни блюда. За да направят точно тези хора щастливи и за да успеят поне малко..
Детски лекари от специалностите УНГ, ортопедия и травматология, урология, хирургия, кардиология, неврология, ендокринология, дерматология, обща медицина, образна диагностика, гастроентерология и офталмология ще преглеждат безплатно деца в Петрич. Инициативата е част от Програма „Детско здраве“, в която участват водещи специалисти от болница..
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..