Поради продължаващото поскъпване на основните хранителни продукти и огромната разлика от 20 до 30% и повече, между цените от производителя през търговеца до щанда в магазина, държавата въведе ежедневен механизъм за наблюдение и контрол на цените по цялата верига на доставките от производителя до щандовете.
Доколко е ефективен този контрол и защо продължават да поскъпват храните, попитахме Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища:
„Причините са две основни – едната е неефективно действащата система за пласмент и търговия. Напрегнатата пазарна обстановка от 2020 година насам показа много недостатъци в нашия неефективен начин на търгуване. Тук влизат чисто производствените практики и това, че земеделците са дребни и необединени, няма общо земеделско представителство, което да се противопостави на едрия търговски капитал. Неговата по-силна позиция води до изкривяване при взаимодействието. От друга страна, паралелно с високия скок на цените на енергийните ресурси, съществуват определени практики, които водят до допълнително увеличаване на цените и това е факт. Това, което бе поръчано от премиера, е във връзка с изследването на пазара, за да се изяснят причините и в коя част на веригата се получава“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов.
Има такива практики в търговията на дребно и това показва не само анализът на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Обект на нелоялни търговски практики са както производителите, така и преработвателите, които също са производители на крайния продукт. Един от примерите за това е ниската изкупната цена на млякото, на фона на продължаващото поскъпване на млечните продукти.
„Трябва да се проследи по веригата, къде са най-сериозните проблеми и да се вземат адекватни мерки. Вече работи цял щаб по този проблем и аз съм убеден, че скоро ще има резултати, тъй като съществува наистина паразитно ценообразуване. Тук е ролята и на потребителската култура. Всеки един от нас трябва много добре да се информира като пазарува, да подхождаме с активно участие в акта на покупка, с оглед на това и ние самите да не бъдем мамени, да не участваме и да не създаваме лоша търговска практика“ – допълни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища. Той уточни, че в момента се изготвя начин, с който потребителите да бъдат активни при прилагането на тези контролни механизми.
Според Владимир Иванов, поставянето на таван на цените не е добра практика, защото ни връща съм едни други времена, свързани с военна или тоталитарна обстановка.
„Слагането на едни такива мерки ще доведе до изкривяване на пазара, до дефицити и фалити на производители или до появата на вторичен контрабанден пазар, извън закона. Никога тази мярка, прилагана по света, не е довела до нищо добро. Тя върши добра работа, когато има тоталитарна система, която да гарантира всички нива. Цивилизованият избор на България е в друга посока, затова не бива да се прилагат такива мерки, ако действително не се налага“ – допълни експертът.
Той прогнозира, че с идването на по-топлото време ще се наблюдава по-сериозно стабилизиране на пазара. Затова ще допринесе и влизащият в сила от 2024г. Европейски регламент за нелоялните търговски практики. Много е важно и земеделските производители най-сетне да се обединят. Трябва да се повиши и производителността на труда, което ще доведе и до повишаване на доходите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..