Важни новини за тютюнопроизводителите съобщи в ефира на Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ 2010 и президент на Европейската организация в сферата на суровия тютюн, ELTI. Те са свързани с новите условия за получаване на Преходната национална помощ за тютюна за периода 2023-2027 г., сроковете за кандидатстване и другите мерки за подпомагане на тютюнопроизводителите.
Всички тютюнопроизводители, които не са регистрирани в Регистъра на тютюнопроизводителя за новите референтни години, които са 2016, 2017 и 2018, трябва да се регистрират до 1 март. За целта, трябва да са законни или „активни“ тютюнопроизводители, да имат необходимите документи за това и да са отглеждали тютюн през тези години. Само така, могат да станат бенефициенти по тази схема.
„Едното от новите условия за кандидатстване по тази схема, което касае всички сектори, имащи право да получават тази помощ за новия програмен период, е всеки кандидатстващ да бъде „активен фермер“. За тютюна, това нещо може да се постигне по два начина – или трябва да бъдат регистрирани по Наредба 3 като земеделски производители, или да са вписани в Регистъра на тютюнопроизводителя за съответната година, като това трябва да се случи преди подаването на заявлението по самата схема“, коментира Цветан Филев.
Той уточни, че до 31 март е срокът, в който тютюнопроизводителите трябва да се впишат в Регистъра за 2023 г. Това става с прилагането на три важни документа: правно основание за ползване на земеделската земя, върху която ще разсаждат тютюн; договор, сключен с търговски оператор с предварително договорирани количества, които ще произведат и реализират и документ, който доказва количествата предадена суровина, ако са отглеждали тютюн и в предходния стопански цикъл.
„От 1 март до 15 май тази година, регистрираните като „активни фермери“ тютюнопроизводители трябва да подадат заявление за кандидатстване по схемата Преходна национална помощ за тютюна с новите условия. Те включват и това, че старият период 2007, 2008, 2009 г., е заменен с новите референтни години 2016, 2017, 2018 г. и забележителното тук е, че тютюнопроизводителите отглеждали и през трите нови години тютюн, имат възможност да посочат една от тези три години, която да им стане референтна. Тя ще им бъде такава до 2027 г.“, допълни Цветан Филев.
Подалите заявления по тази схема за 2023 г. ще получат парите през 2024 г.
Председателят на НАТ, 2010 съобщи и новината, че през месец май тази година, тютюнопроизводителите, които са вписани в Регистъра могат да получат и средства по пакета Украйна 2, които вече са договорени със земеделското министерство. След като стане ясно колко точно са регистрираните декари тютюн, ще станат ясни и ставките за подпомагане, но се очаква те да бъдат като миналогодишните, около 140-150 лева на декар. Вторият транш ще бъде преведен по-късно през годината, може би през есента.
По отношение на помощта по de minimis, Цветан Филев съобщи, че се водят преговори със земеделското министерство за получаване на средства и по тази схема.
„Всичко е въпрос на бюджет. Ако се подсигури бюджет не само по тази мярка, а и за всички други, ще направим всичко възможно и необходимо, тютюнът да бъде равнопоставен на останалите браншове, ако има такава работеща схема и през тази година“, уточни още председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..