Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Да обезопасим щъркеловите гнезда“ – съвместна инициатива на Радио Благоевград и БЗДП-Гоце Делчев

Броени дни преди завръщането на щъркелите от юг, стартираме инициативата „Да обезопасим щъркеловите гнезда“, с цел осигуряване на безопасен дом за крилатите ни съседи и безопасни електрически стълбове за хората.

„Искам най-напред да благодаря на Вас и на Вашето Радио, че ставате част от тази инициатива, защото е много важнто щъркеловите гнезда да бъдат обезопасени, като по този начин да се предотврати рискът от къси съединения, от изгаряне на самите гнезда, от пряко засягане на малките и възрастните птици, както и предотвратяване на изгаряне на електродомакински уреди, защото при едно късо съединение и това се случва“, коментира за Радио Благоевград Димитър Попов, председател на БДЗП-Гоце Делчев.

Той уточни, че всяка година дружеството провежда проучване на състоянието на всички щъркелови гнезда със съдействие на местните хора и електроразпределителното дружество. Миналата година бяха обезопасени щъркеловите гнезда в общините Гоце Делчев, Гърмен и Хаджидимово, където щъркеловите двойки при последното преброяване са били 29 на брой. Част от гнездата там са били доста натежали, над 300 кг, което е предизвикало тревогата на местните хора. Но те вече са обезопасени. Кметът на село Борово също е алармирал за доста натежало щъркелово гнездо, поради което е установено повреждане на щъркеловата платформа.

„Изработването на една щъркелова платформа в момента е доста скъпо и струва около 200 лева. Всеки, който има желание да помогне може да го направи като дари средства за закупуването на такива платформи или като изработи сам такава. Имами примери на хора, които сами са изработили щъркелови платформи, макар и непрофесионални, въшат работа и щъркелите ги използват. Такъв пример има от село Вълкосел“, уточни Димитър Попов.

Той съобщи, че предстои поставянето на нова щъркелова платформа  в село Долно Борово, където старата е счупена. След това ще бъде обезопасено и едно от гнездата в село Баничан, където само за един сезон двойките са се увеличили двойно. Причина за това е и кампанията „Осинови щъркелово гнездо“. Още в първото й издание, Радио Благоевград също осинови щъркелово гнездо, което за момента е в отлично състояние и не се нуждае от поправка. 

"Тази година за втори път ще очакваме първите щъркели, защото някой от тях се върнаха още през януари, а след това отново отлетяха на юг.  Очакваме в началото намесец март да започнат по-интензивните прелети. В Гоце Делчев щъркелите пристигат малко по-късно, може би около 10 март. Ще бъде динамично и се надяваме че това ще ни даде повече поводи да бъдем навън и да се любуваме на природата и на пролетта“, допълни Димитър Попов.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Димитър Попов:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Възход на спорта: България на 26-о място в олимпийската класация

България приключи Олимпиадата в Париж с 3 златни, 1 сребърен и 3 бронзови медала и на 26-о място от 206 държави, които участват. Олимпийските ни медалисти Боряна Калейн и Семен Новиков бяха  българските знаменосци на закриването на игрите. Около 70 000 зрители се събраха на "Стад дьо Франс" за закриването на 33-те летни олимпийски игри..

публикувано на 12.08.24 в 10:10

Защо загиват българските села?

Защо загиват българските села - о тговор получаваме от разговора с Ирина Йовчева председател на създаденото преди две години читалище „Пробуждане 2022“  в село Шипочано, община Кюстендил.   Селото е разположено в западните склонове на Конявската планина. Съществува от векове, но сегашното му състояние не е добро. Подробности научаваме от..

публикувано на 12.08.24 в 09:48

Уникална икона на Пресвета Богородица с Младенеца посрещат в Долни Раковец

За осма поредна госина в радомирското село Долни Радовец посрещат близо 200-годишна икона на Пресвета Богородица с Младенеца. Тази икона е единствената оцеляла от старинната църква “Св. Николай Чудотворец”. Светинята ще бъде в храма до 15 до 18 август. „Иконата е собственост на храма, но се съхранява в Регионалния исторически музей в Перник...

публикувано на 11.08.24 в 15:32
Магдалена Борисова

Магдалена Борисова с нова книга за деца – „Горски истории“

Самоковската авторка Магдалена Борисова зарадва малките си почитатели с нова книга – „Горски истории“. Авторката остава вярна на стила си и отново залага на добротворчеството в своите истории. Посланието, което отправя Магдалена Борисова е да бъдем добри, да бъдем приятели – и малки, и големи. На страниците на книгата читателище ще..

публикувано на 11.08.24 в 15:16

Здравословните дъвки

Дъвки от природата – това е една революционна  за българския пазар зелена бизнес идея на Дарина Сотирова. Тя е производител на полезни дъвки. Защо полезни? Защото са от натурални продукти. След дълги анализи относно фабричните дъвки , в които се влага аспартам и които птиците бъркат с изхвърлени хлебни трохи, а това ги убива, Дарина..

публикувано на 09.08.24 в 12:45

Деца от Кочериново усетиха емоцията да бъдеш войник

Учителките от СУ "Христо Ботев" Кочериново Даниела Миланова и Василка Тасева, заедно с част от своите ученици, взеха участие в националната програма "Изучаване и съхраняване историята и традициите на Българската армия", като изпитаха емоцията от това да се превъплътят в ролята на истински войници. Завършвайки успешно Модул 1 от програмата, който включва..

публикувано на 09.08.24 в 11:46

Кампания в подкрепа на планинския туризъм

Спасяването на хижите и заслоните в България е мисия на конкурса „Хижа на годината“ на Българския туристически съюз. За втора поредна година организаторите на кампанията насочват общественото внимание в подкрепа на планинския туризъм и на най-добрите хижи и заслони в нашата страна. До 25 септември всеки може да посочи своя избор  в онлайн..

публикувано на 09.08.24 в 11:43